Menu witryny

Aktualności


Dzisiaj jest: Sobota
31 Stycznia 2015
Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem
Imieniny obchodzą
Cyrus, Euzebiusz, Jan, Ksawery, Ludwik,
Marceli, Marcelin, Marcelina, Piotr,
Spycigniew, Wirgiliusz

Do końca roku zostało 335 dni.
Zodiak: Wodnik

Polub nas na Facebooku

aktualności

Miłośnik nielegalnych przyponów

Miłośnik nielegalnych przyponów

Dziś 01.08.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra przeprowadzali w godzinach wieczornych kontrolę rzeki Bóbr w miejscowościach Kamienna Góra, Ptaszków, Marciszów, Ciechanowice. Około godziny 19.00 w Marciszowie na rzece Bóbr za pomocą lornetki zauważono mężczyznę schowanego w trawie i trzymającego wędkę.

Po podejściu do niego okazało się , że w/w łowi trzymając palca na żyłce. Mężczyzna wyciągnął wędkę z wody i okazało się , że do ciężarka dodatkowo przyczepione są dwa osobne przypony z hakami. Na hakach jako przynęty używał żywej przynęty w postaci czerwonych robaków .

Mężczyzna tłumaczył się ,że nie wiedział o tym iż nie można łowić na wodach górskich na dwa przypony i na żywą przynętę. Najciekawsze w tym wszystkim, że jest to wędkarz jednego z Wałbrzyskich Kół PZW. To już drugie ujawnienie na naszych wodach w okresie miesiąca osobnika używającego zestawu składającego się z dwóch przyponów , tym razem na wodach górskich. Sporządzono dokumentację fotograficzną i sprawa zostanie przekazana do odpowiednich służb. Strażnicy zapowiadają wzmożone kontrole rejonów rzek powiatu.

pis. SSR

 

Pracowita noc strażników

Pracowita noc strażników

W nocy 27/28 .07.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra przeprowadzili w patrolu pieszym kontrolę zbiorników wodnych powiatu Kamiennogórskiego pod kątem przestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących amatorskiego połowu ryb .Do obserwacji terenu użyto noktowizora , który bardzo ułatwiał pracę strażnikom.

Nad brzegami w godzinach nocnych tętniło życie , wielu biwakowiczów, wędkarzy, głośna muzyka, ogniska, alkohol, wulgaryzmy dobiegające z każdej strony, śmieci leżące gdzie popadnie, pnie po powycinanych drzewach to cały krajobraz jaki można było zaobserwować.

Podczas kontroli ujawniono 2 osoby uprawiające połów ryb bez uprawnień , jedna łowiła na 3 wędki (jak stwierdziła bo ryba nie bierze), resztę nieprawidłowości to braki wpisów do rejestru połowu ryb, jedna osobę poinformowano aby wymieniała starą nieczytelna kartę wędkarską na nową. Wędkarze nie posiadali w swych siatkach zbyt wielu ryb, a były to przeważnie płotki i małe leszcze. Patrol zakończono we wczesnych godzinach porannych. Zapowiadane są dalsze kontrole wód .

 

pis. SSR

 

Wycinają drzewa i śmiecą

 

Wycinają drzewa i śmiecą

W nocy 13/14.07.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra przeprowadzili kontrolę nocną zbiornika wodnego Bukówka pod względem przestrzegania Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Amatorskiego Połowu Ryb. Nad wodą znajdowało się wielu wędkarzy , którzy posiadali w swoich siatkach ryby gatunku szczupak, płoć, leszcz. Po przeprowadzeniu kontroli stwierdzono, że jeden z wędkujący przechowuje swoje złowione ryby w wiaderku plastikowym, które jak stwierdził pływały w nim i zdechły.

Oprócz kilku braków wpisów w rejestrze nie stwierdzono większych nieprawidłowości . Strażnicy jednak stwierdzili wiele śmieci pozostawionych przez osoby będące nad tym zbiornikiem.

Następnym przypadkiem było ujawnienie mężczyzny , który za pomocą piły ręcznej wyciął żywe drzewo rosnące obok zbiornika i jak stwierdził potrzebne mu było na ognisko.

W.w sprawa została skierowana do Straży Leśnej . Po wizji terenu stwierdzono wiele pni po świeżo wyciętych drzewach i w wielu miejscach połamane gałęzie.

Jak widać dochodzi do dewastowania naturalnego środowiska nad brzegami naszych wód poprzez niszczenie drzew i krzewów oraz zaśmiecania naturalnego środowiska , pozostawianie dużej ilości śmieci .W dniu 12.07.2013 roku w godzinach popołudniowych został nad tym samym zbiornikiem zatrzymany mężczyzna , który będąc pod działaniem alkoholu szalał swoim samochodem nad brzegiem tego zbiornika zagrażajac życiu i zdrowiu ludzi tam przebywających, policję wezwali wędkarze.Strażnicy zapowiadają kolejne kontrole wód powiatu Kamiennogórskiego.

pis. SSR

 

 

Ujawnione nieprawidłowości

 

Ujawnione nieprawidłowości

W dniu 10.07.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra dokonali kontroli zbiornika wodnego Bukówka w związku z wieloma skargami wędkarzy dotyczącymi nieprawidłowości u innych osób uprawiających połów ryb. O godzinie 06.00 rano ujawniono uprawiającego połów ryb z zapory wodnej dwoma wędkami . Wędkujący oświadczył ,że nie wiedział o konieczności zachowania 50 metrów od urządzenia hydrotechnicznego służącego do piętrzenia wody. Rodzynkiem wśród wędkujących w tym dniu było jednak ujawnienie na tym samym zbiorniku o godzinie 11.00 4 kobiet pilnujących dwóch wędek gruntowych. Zapytane o dokumenty uprawniające do połowu ryb oświadczyły, że tylko pilnują sprzętu, a wędkujący pojechał do sklepu, okazały uprawnienia nieobecnego wędkującego. Po godzinie oczekiwania „wędkarz „ nie pojawił się. Strażnicy poprosili , aby jedna z kobiet wyciągnęła wędki z wody . Okazało się wtedy, że obydwie wędki uzbrojone były w koszyk zanętowy i dodatkowo na każdej z nich po dwa przypony z haczykami (na jednym haczyku czerwone robaki, na drugim białe) niczym morskie zestawy.

Sporządzono odpowiednią dokumentację. Jak poinformowali będący tam inni wędkarze, że mężczyzna o godzinie 06.00 rano pojechał do pracy i na ten czas pozostawił wędki pod opiekę kobiet , miało to na celu zachowanie miejscówki. Sprawcami ujawnionych w dniu dzisiejszym czynów to wędkarze z Wałbrzycha. W tych przypadkach sprawy zostaną skierowane do odpowiednich służb. Strażnicy zapowiadają następne kontrole wód powiatu.

 

pis. SSR

 

 

Kłusownik z kartą wędkarską

 

Kłusownik z kartą wędkarską

Dziś 27.06.2013 roku Strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra zostali poinformowani telefonicznie przez anonimowego wędkarza , że nad zbiornikiem „Zalew” w Kamiennej Górze pojawił się mężczyzna , który bardzo często tam kłusuje. Po około 15 minutach na miejscu pojawili się społeczni strażnicy i obserwowali w/w mężczyznę . Po chwili zauważyli jak ten z pobliskich zarośli wyciąga rybę i przekazuje ją starszej stojącej obok niego kobiecie. W tym momencie strażnicy przystąpili do kontroli i stwierdzili, że łowiący przekazał swojej matce uśmierconą rybę gatunku sandacz o długości 35 cm .

Jak się okazało mężczyzna posiadał uprawnienia do połowu ryb, nie potrafił jednak wytłumaczyć swojego zachowania.

Jest to kolejny kłusownik z kartą wędkarską łowiący niewymiarowe ryby. Kolejny sygnał przekazany od wędkarzy znalazł swoje potwierdzenie. Sprawa zostanie przekazana do Sądu . Społeczni strażnicy dziękują wędkarzowi, który przyczynił się do ujawnienia sprawcy kłusownictwa. Zapowiadane są kolejne kontrole wód powiatu.

 

pis.SSR

 

 

Kłusowali na rzece

 

Kłusowali na rzece

Dziś 20.06.2013 roku Społeczna Straż Rybacka PZW Kamienna Góra została poinformowana przez anonimowego wędkarza, że na rzece Zadrna na odcinku zamkniętym od wędkowania w Kamiennej Górze n/n mężczyźni uprawiają nielegalny połów ryb za pomocą podbieraka. Na miejsce udał się społeczny strażnik rybacki, który za pomocą kamery nagrał kłusownicze poczynania mężczyzn.

Jeden mężczyzna podbierakiem przeczesywał rzeczne brzegi po, czym umieszczał złowione ryby w wiaderkach stojących na brzegu. Mężczyźni są znani policyjnie. Ofiarami nielegalnego połowu padły strzeble potokowe będące pod ścisłą ochroną i małe pstrągi potokowe. Materiał video z interwencji został zabezpieczony jako dowód w sprawie.


Sprawę zbada prokurator ponieważ powyższy czyn stanowi przestępstwo. Społeczni strażnicy rybaccy dziękują anonimowemu wędkarzowi, który poinformował o kłusowniczym procederze i właśnie dzięki temu sprawcy odpowiedzą za swój czyn. Strażnicy podkreślają, że nie ma tu raju dla kłusowników.

 

pis. SSR

 

 

Skazany kłusownik

Skazany kłusownik

W dniu 20.10.2012 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra po przygotowanej akcji ujawnili mężczyznę dziesiątkującego ryby w rzece Zadrna miejscowość Kamienna Góra. Nie posiadał on uprawnień do połowu ryb, łowił na odcinku zamkniętym od wędkowania, na przynętę niedozwoloną tj. czerwonego robaka, w okresie ochronnym i zabierał ryby nie posiadające wymiaru ochronnego i posiadał przy sobie 11 uśmierconych pstrągów SZCZEGÓŁY AKCJI TUTAJ.

 

W dniu 20 maja 2013 roku Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze wydał wyrok w sprawie tego kłusownika. Cyt. Wyrok:

pkt.1…..uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu opisanego w części wstępnej wyroku, przy przyjęciu, że wartość złowionych ryb wynosi 43,40 zł, to jest popełnienia czynu stanowiącego wykroczenie z art. 27a ust 1 pkt 2 a Ib oraz z art.27b ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 kwietnia o rybactwie śródlądowym i za to na podstawie 27 b ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 roku o rybactwie śródlądowym w zw. Z art. 9 § 1 k.w wymierza…….karę grzywny w kwocie 1200 złotych (tysiąca dwustu )złotych,

2. na podstawie art.27 b ust.4 pkt 1 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 roku o rybactwie śródlądowym orzeka wobec …. Na rzecz Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Jeleniej Górze nawiązkę w wysokości 434 złotych…”

Wyrok jest prawomocny i nie przysługuje od niego odwołanie. Sąd stanął na wysokości zadania i przykładnie ukarał kłusownika dziesiątkującego pstrągi w Kamiennogórskich rzekach karajac go grzywną 1200 złotych i nawiązką na rzecz Okegu PZW w wysokosci 434 złotych. Strażnicy Społecznej Straży Rybackiej są zadowoleni z takiego wyroku i zapowiadają zdecydowaną walkę z kłusownictwem na terenie powiatu Kamiennogórskiego.

 

pis. SSR

 

Komunikat

Komunikat

 

Informuję, że z dniem 1 czerwca 2013 r. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wraz z administracją samorządową wprowadza nowe zasady dojazdu bezpośredniego do zbiornika Bukówka.
Wjazd nad zbiornik będzie możliwy wyłącznie:
1) celem wypakowania sprzętu wędkarskiego,
2) na podstawie posiadanego ZEZWOLENIA na amatorski połów ryb oraz bezpłatnego zezwolenia, które jest możliwe do uzyskania ze strony internetowej lub do pobrania na miejscu w ośrodku turystycznym.
Nie będzie możliwe bezpośrednie parkowanie nad wodą.
Trwają prace nad przygotowaniem miejsc tymczasowego postoju samochodów poza czaszą zbiornika. Aktualnie parkowanie będzie możliwe wzdłuż drogi biegnącej równolegle do wody w Miszkowicach (koło ośrodka) i wzdłuż drogi publicznej w miejscowości Paprotki.
Wodowanie środków pływających będzie możliwe wyłącznie w wyznaczonym miejscu.
UWAGA
Nad zbiornikiem działa kamera rejestrująca wjazdy od strony zapory we wsi Bukówka. Naruszający ustawiony znak „Zakaz ruchu wszelkich pojazdów” będzie karany mandatem karnym.

źródło: http://www.pzw.jgora.pl/

Rzecznik prasowy ZO
Józef Goszczycki

 

Zawody z okazji "Dnia Dziecka"

„Dzień Dziecka” w Lubawce

W dniu 01.06.2013 roku o godzinie 09.00 na stawie w Parku „Watra” odbyły się zawody spławikowe z okazji „Dnia Dziecka” organizowane przez Koło PZW Lubawka. Na zawody wstawiło się 35 dzieci w wieku od 6-14 lat wraz ze swoimi opiekunami. Sędziowie zapisywali młodych zawodników na listy startowe i nastąpiło losowanie stanowisk, a następnie odprawa przed zawodami.

Młodzi wędkarze zajęli swoje miejsca i oczekiwali na sygnał rozpoczynający zawody. Dzieci okazały się wytrwałymi i skutecznymi zawodnikami łowiąc płotki, leszcze, liny.

Podczas trwania zawodów dzieciom rozdawano słodycze i napoje.

Porządku podczas imprezy zabezpieczało 3 strażników Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra. Pogoda jednak spłatała figla i zaczął padać deszcz, który jednak nie zniechęcił dzieci , które nadal dzielnie łowiły ryby. Po zakończeniu zawodów nastąpiło ważenie ryb, które zaraz wracały do wody. Młodzi zawodnicy mogli posilić się gorącą kiełbaską z grilla przygotowaną przez Kolegów z Zarządu Koła PZW Lubawka.

Po oficjalnym podliczeniu ogłoszono wyniki. Pierwsze miejsce zajął Wojciech Gniadek, drugi był Maciej Kurzawa, a trzecia Sara Niciejewska. Kolejne miejsca zajęli Paweł Nasypany, Maciej Przemieniecki, Seweryn Kożuch, Justyna Jeżewska, Michał Przemieniecki, Kamil Kurzeja, Konrad Węgłowski. Wszystkim dzieciom uczestniczącym w zawodach rozdano atrakcyjne prezenty .

Zarząd Koła PZW Lubawka Dziękuje Wszystkim instytucjom i osobom , które przyczyniły się do zorganizowania tej imprezy.

pis. SSR

 

Szarpali i grozili strażnikom

 

Szarpali i grozili strażnikom

 

Dziś 25.05.2013 roku społeczni strażnicy PZW Kamienna Góra przeprowadzali kolejną kontrolę wód powiatu. Podczas przeprowadzania kontroli spotkano wielu wędkarzy z , którymi rozmawiano na różne tematy głównie wędkarstwa. Kontrola przebiegała w koleżeńskiej atmosferze, strażników cieszyły ładne ryby , które udało się złowić wędkarzom za co otrzymywali od strażników gratulacje.

Około godziny 18.10 strażnicy zauważyli przez lornetkę na zbiorniku Bukówka dwóch mężczyzn uprawiających połów ryb bezpośrednio z zapory głównej wodnej służącej do piętrzenia wody. Po przybyciu na miejsce stwierdzili dwóch młodych mężczyzn, którzy łowili metodą spinningową. Nic nie wskazywało na to ,że w/w mężczyźni mogą być agresywni. Strażnicy podeszli do nich i przedstawili się jednocześnie prosząc o okazanie dokumentów uprawniających do połowu ryb. Mężczyźni w wieku około 20 lat zaczęli używać wobec społecznych strażników rybackich słów wulgarnych , jednocześnie zaczęli ich szarpać za umundurowanie i popychać. Ich stan wskazywał ,że mogą znajdować się pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka, byli coraz bardziej agresywni. Patrol strażników postanowił wezwać na miejsce policję, która nie przyjechała ponieważ nie było żadnego patrolu, a strażnicy pozostawieni zostali sami sobie. Część zajścia została nagrana na nośnik video. Strażnicy musieli odstąpić od dalszych czynności zgodnie z przepisami i tylko dzięki zachowaniu zimnej krwi nie doszło do zwiększenia eskalacji zdarzenia . Młodzi mężczyźni byli na tyle rozzuchwaleni i agresywni, że gdy strażnicy opuszczali już rejon zapory głównej biegli za nimi i używali pod ich adresem poważnych gróźb karalnych. Strażnicy udali się do Komendy Powiatowej Policji gdzie złożyli protokolarne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa naruszenia nietykalności cielesnej i gróźb karalnych. Czynności z udziałem strażników zakończyły się o godzinie 22.00. Na szczęście sprawcy tego czynu nie będą anonimowi ponieważ zostali rozpoznani przez jednego ze strażników z imienia i nazwiska (jeden z nich to syn byłego policjanta), strażnicy już wcześniej mieli z nimi problemy. Stwierdzić należy, że nad naszymi wodami nie jest bezpiecznie i możemy w każdej chwili paść ofiarą niebezpiecznych młodych ludzi i nawet z niepozornej sytuacji podczas wypoczynku nad wodą możemy znaleźć się w poważnych tarapatach . Następnym przypadkiem z Bukówki świadczącym o tym iż nie jest tam bezpiecznie jest fakt ,że pewien wędkarz pojechał sobie pospiningować , będący obok jego samochodu z dwoma młodymi kobietami n/n mężczyzna tylko za to ,że ten łowił obok niego przebił mu nożem oponę nowego samochodu. Apelujemy do wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności i nie wybieranie się na ten zbiornik samemu, a gdy się na to zdecydujemy zabierzmy ze sobą skuteczny gaz. Mamy nadzieję ,że młodzi agresywni osobnicy zostaną sprawiedliwie ukarani.

pis.SSR

 

 

Wciąż śmiecą

 

Wciąż śmiecą

W dniu 18.05.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra dokonali kontroli wód powiatu pod kątem przestrzegania Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Amatorskiego Połowu Ryb.

Kontroli zostały poddane wszystkie zbiorniki wodne i rzeki. Szczególnej kontroli został poddany zbiornik wodny Bukówka. Podczas patrolu stwierdzono mężczyznę uprawiającego połów ryb nie posiadającego do tego w ogóle uprawnień, tłumaczył się iż nie wiedział, że aby łowić trzeba posiadać do tego odpowiednie uprawnienia. W rejonie jego łowiska stwierdzono dużą ilość śmieci , stwierdził, że nie należą one do niego. Dodatkowo ujawniono poucinane świeże drzewa, gałęzie .

Tłumaczenie w tym przypadku było takie ,że zostały one przez niego znalezione i przyniesione na stanowisko na którym łowił. Następny kontrolowany wędkarz siedział dosłownie w górze śmieci, które najwidoczniej mu nie przeszkadzały, mówił „to nie moje”, „ja nie będę sprzątał” . Jak stwierdzono zostały one pozostawione przez „niedzielnych wędkarzy” co stwierdzono po pudełkach od robaków, opakowaniach po zanętach .

Podczas kontroli dominowały nad wodą samochody z rejestracjami DB.Jak widać już na początku sezonu zbiornik wodny Bukówka zaczyna być zaśmiecany , wycinane są drzewa i gałęzie .Taki stan rzeczy na pewno przyczynił się do decyzji, że na w/w zbiornik od czerwca 2013 roku nie będzie można wjeżdżać samochodami i zabronione będzie biwakowanie w granicach piętrzenia wody .Zapowiadane są kolejne kontrole wód powiatu Kamiennogórskiego.

pis.SSR

 

 
Więcej artykułów…

Logowanie

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj296
mod_vvisit_counterWczoraj536
mod_vvisit_counterTen tyydzień1571
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień2429
mod_vvisit_counterTen miesiąc17367
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc34704
mod_vvisit_counterWszystkie421794

Aktualnie: gości 4, 
botów 2 połączonych
Twój IP: 54.90.251.197
 , 
Today: Sty 31, 2015

Współpracujemy


 


 

reklama


Nasi partnerzy