Menu witryny

Aktualności


Dzisiaj jest: Sobota
19 Kwietnia 2014
Imieniny obchodzą
Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf, Cieszyrad,
Czesław, Czech, Czechasz, Czechoń,
Leon, Leontyna, Pafnucy, Tymon, Werner,
Włodzimierz

Do końca roku zostało 257 dni.
Zodiak: Baran

Polub nas na Facebooku

aktualności

Zakaz amatorskiego połowu ryb

 

UWAGA26 i 27 kwietnia na zalewie przy Kościuszki obowiązuje zakaz amatorskiego połowu ryb. Zakaz uchwałą wprowadził Zarząd Okręgu PZW w Jeleniej Górze.Zakaz nie dotyczy zawodników biorących udział w zawodach organizowanych 27 kwietnia przez Koło PZW Kamienna Góra „Miasto”.

 

 

 

Wciąż kłusują

Wciąż kłusują

W dniu 20.04.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra dokonali kontroli wód powiatu . Skontrolowano zbiorniki wodne Zalew, Wysoka, Sędzisław i rzeki Zadrna, Lesk, Bóbr.

Zwracano uwagę na przestrzeganie przepisów Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Amatorskiego Połowu Ryb. Podczas kontroli zbiornika „Wysoka” w Kamiennej Górze ujawniono mężczyznę uprawiającego połów ryb na dwie wędki nie posiadając do tego stosownych uprawnień. Na rzece Bóbr ujawniono mężczyznę uprawiającego połów ryb metodą spinningową, który również nie posiadał uprawnień do ich połowu. Na dalszym odcinku rzeki Bóbr ujawniono wędkarza uprawiającego połów ryb bezpośrednio z urządzenia hydrotechnicznego służącego do piętrzenia wody.

Wszystkich poinformowano, że zostaną na nich sporządzone wnioski o ukaranie do Sądu. Niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że ujawnianych jest coraz więcej osób dokonujących połowu ryb bez stosownych uprawnień . Zapowiadane są dalsze kontrole zbiorników wodnych i rzek terenu powiatu Kamiennogórskiego.

 

pis.M.K

 

Ujawniony kłusownik

Ujawniony kłusownik

W dniu 17.04.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW powiat Kamienna Góra dokonali kontroli rzek Zadrna, Lesk , Bóbr pod kątem przestrzegania Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb . Podczas patrolu na zamkniętym od wędkowania odcinku rzeki Zadrna w Chełmsku Śląskim strażnicy ujawnili mężczyznę uprawiającego połów ryb metodą spławikową , używał niedozwolonej przynęty w postaci czerwonego robaka, nie posiadał również uprawnień do połowu ryb.

Mężczyzna podczas kontroli oznajmił, że „dużych pstrągów już w tej rzece nie ma”, oświadczył również , że jest bezrobotny i Sąd mu i tak nic nie zrobi. Po czynnościach poinformowano mężczyznę ,że zostanie sporządzony na niego wniosek o ukaranie do Sądu. Strażnicy już wcześniej mieli sygnały ,że na tym odcinku rzeki dochodzi do nielegalnego połowu ryb. Zapowiadane są kolejne wzmożone kontrole rzek.

 

pis.M.K

 

Akcja „Stop śmieciarzom”

 

Akcja „Stop śmieciarzom”

 

Społeczni strażnicy rybaccy PZW powiat Kamienna Góra w związku z rozpoczynającą się akcją „Stop śmieciarzom” zwracają się do wszystkich wędkarzy z terenu powiatu Kamiennogórskiego, którym na sercu leży czystość nad brzegami wód o pomoc w ustaleniu sprawców zaśmiecania naszych łowisk przez osoby biwakujące, łowiące nad naszymi wodami. Strażnicy proszą aby wszystkie osoby i wędkarze, które będą nad wodą i stwierdzą zaśmiecanie brzegów naszych wód zastosowali się do podanych niżej instrukcji.1. Zapamiętać numer rejestracyjny samochodu, którym poruszali się sprawcy 2 .Wykonać telefonem komórkowym zdjęcia pozostawionych śmieci gdy sprawcy odjadą . Prosimy aby w informacji podać datę, miejsce i godzinę ,a następnie wszystko przesłać na nasz adres email TUTAJ. Prosimy aby samemu nie podejmować żadnych kroków kiedy sprawcy jeszcze są nad wodą ponieważ niejednokrotnie można spotkać się z agresywnymi zachowaniami. Po otrzymaniu takiej informacji sprawa zostanie przekazana odpowiednim służbom , które ukarzą sprawcę zaśmiecania brzegów naszych wód. Akcja ma na celu eliminację osób przebywających nad wodami i zaśmiecających brzegi zbiorników powiatu Kamiennogórskiego , co w znaczny sposób podniesie ochronę środowiska naturalnego i przyniesie odpowiednie efekty . Mamy nadzieję , że jak zawsze chętnie do akcji włączą się wędkarze powiatu Kamiennogórskiego i nie tylko . Dzięki ich informacjom udało się niejednokrotnie ustalić wielu sprawców nielegalnego połowu ryb i innych zdarzeń .Podczas całej procedury zapewniamy anonimowość.

 

Społeczni strażnicy rybaccy PZW powiat Kamienna Góra

 

 

Dwa wyroki w jednym dniu

 

Dwa wyroki w jednym dniu

W dniu 27.03.2013 roku zapadły dwa wyroki w stosunku do wędkarza z terenu powiatu kamiennogórskiego Krzysztofa K, który kilkukrotnie w przeciągu trzech lat popełniał wykroczenia przeciwko Ustawie o Rybactwie Śródlądowym i Regulaminowi Amatorskiego Połowu Ryb . Przewinieniami w jakich orzekał dziś Sąd było nie wykonanie wpisu do rejestru połowu ryb i nieprawidłowe trzymanie złowionej ryby , które polegało na przebiciu jej skrzela agrafką i wrzuceniu jej żywej do wody na przyczepionym do niej sznurku. Podczas kontroli strażnicy stwierdzili ,że złowiona ryba bardzo się męczyła jednak „wędkarz” powiedział , że jej nie uwolni ponieważ to co robi jest zgodne z prawem. Strażnicy dobrze pamiętali wcześniejsze wykroczenia popełniane przez tego mężczyznę.

Sprawa trafiła przed oblicze Sądu Państwowego, gdzie to obwiniony nie przyznawał się do popełnienia czynu. Tłumaczył ,że uderzył rybę kijem w głowę i wrzucił ją wtedy martwą ze sznurem i agrafką do wody .W sprawie zeznawali jako świadkowie strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra. Sąd po przeprowadzeniu przesłuchań świadków i eksperymentów w postaci konfrontacji , uznał Krzysztofa K. winnym popełnionych czynów i ukarał go grzywną w wysokości 100 zł. W swoim uzasadnieniu Sędzia podkreślił m.in. , że zastosował niską grzywnę ponieważ obwiniony jest bezrobotny , stwierdził również, że Krzysztof K. nie zna przepisów obowiązujących na wodach PZW i przewijał się już w Sądzie jako sprawca wykroczeń wędkarskich . Pierwszy wyrok w godzinach porannych wydał Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze i nie jest on jeszcze prawomocny . W godzinach popołudniowych wyznaczona została w sprawie tego samego wędkarza Krzysztofa K. rozprawa w Okręgu PZW Jelenia Góra.

Zaniepokojony ciągłymi wykroczeniami Krzysztofa K. Okręgowy Rzecznik Dyscyplinarny PZW w Jeleniej Górze wniósł oskarżenie przeciwko wędkarzowi łamiącemu przepisy. Prawidłowo powiadomiony obwiniony nie wstawił się jednak na wezwanie Sądu Koleżeńskiego PZW . Po długiej naradzie Sąd Koleżeński biorąc pod uwagę całokształt wykroczeń , których dopuścił się Krzysztof K. odczytał orzeczenie i zgodnie z Rozdz. IV § 17 pkt.3 Regulaminu Postępowania w Sprawie Przewinień Członków Polskiego Związku Wędkarskiego orzekł zawieszenie prawa do wędkowania w wodach PZW przez okres 3 miesięcy . Wyrok nie jest prawomocny i przysługuje od niego odwołanie. Mamy nadzieję ,że wyroki , które zapadły dadzą „wędkarzowi” trochę do myślenia szczególnie przez 3 miesiące podczas, których nie będzie mógł wędkować na wodach PZW.

pis. M.K

 

 

Szkolenie strażników

Szkolenie strażników

W dniu 09.03.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra uczestniczyli w okresowym szkoleniu doskonalącym przeprowadzonym przez Komendanta Państwowej Straży Rybackiej w Jeleniej Górze Mariusza Jasińskiego. Tematem szkolenia była interpretacja przepisów Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb.

Prawidłowość wypełniania dokumentacji służbowej z przeprowadzonych kontroli wód. Prawidłowe zachowywanie się w sytuacjach niebezpiecznych przez społecznych strażników podczas patrolów. Komendant Państwowej Straży Rybackiej zwrócił uwagę na to ,że należy zwracać szczególną uwagę na prawidłowe wypełnianie przez wędkarzy rejestru połowu ryb ,oraz na przestrzeganie przepisów dotyczących zakazu wywozu przynęt i zanęt za pomocą urządzeń tj. np. łódek zdalnie sterowanych itp-taki przepis obowiązuje w całym Okręgu PZW Jelenia Góra . Strażnicy zadawali wiele pytań w różnych sprawach dotyczących głównie interpretacji przepisów. Po szkoleniu Komendant Państwowej Straży Rybackiej przeprowadził okresową kontrolę działania straży. Po analizie dokumentacji nie stwierdził żadnych uwag w funkcjonowaniu SSR PZW Kamienna Góra. Po tych czynnościach strażnicy Państwowej Straży Rybackiej i Społecznej Straży Rybackiej przeprowadzili wspólną kontrolę wód powiatu Kamiennogórskiego w szczególności rzek Zadrna, Lesk, Bóbr . Po przeprowadzonej kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Planowane są dalsze wspólne czynności kontrolne.

 

pis.M.K

 

Wycinają drzewa

Wycinają drzewa

 

W dniu 02.03.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra dokonali kontroli wód powiatu Kamiennogórskiego. Zwracano uwagę na przestrzeganie Ustawy o Rybactwie Śródlądowymi i Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb. Kontroli poddano rzeki i zbiorniki wodne znajdujące się na terenie powiatu.

Podczas patrolu było słonecznie, temperatura powietrza + 6 stopni. Kontrolowano rzeki, Zadrna , Bóbr stwierdzono ,że woda płynąca w rzekach idealnie nadaje się do wędkowania . Podczas patrolu stwierdzono ,że z większości brzegów rzek Zadrna miejscowość Jawiszów , Krzeszówek, rzeka Bóbr w miejscowości Marciszów służby na zlecenie RZGW powycinały rosnące tam drzewa i krzewy co w znaczny sposób wpłynęło na ich jakość , nie trzeba chyba wspominać co oznacza to dla wędkarzy (rzeka wygląda jak pustynia) .

Spotkano kilku spinningistów , którzy mówili o kilku jaziach złowionych w dniu kontroli, skarżyli się również na powycinane drzewa z brzegów rzek. Na zbiorniku wodnym Bukówka stwierdzono również , że trwają wokół niego intensywne wycinki drzew dokonywane przez nadleśnictwo .

Na zbiornikach stałych skontrolowano kilku wędkarzy łowiących ryby spod lodu . Wyniki ich połowu to ładne okonie.

Patrząc jednak na grubość pokrywy lodowej trzeba niezłej odwagi aby się po nim poruszać. Słoneczny dzień sprawił ,że warstwa lodu w godzinach porannych jeszcze zmrożona ,to przy popołudniowym słońcu zmieniła się lodową papkę . Społeczna Straż Rybacka zwraca się z apelem o ostrożność podczas poruszania się po lodzie. Podsumowując cieszy brak uwag u wędkujących, najbardziej niepokojącym faktem jest to ,że z brzegów naszych malowniczych rzek i zbiornika wodnego Bukówka wycinane są drzewa. Nie trzeba chyba tłumaczyć do czego mogą doprowadzić takie działania służb , które podjęły decyzję o wycinkach drzew i krzewów. Zostaną skierowane odpowiednie pisma do Prezesów Kół naszego powiatu aby podjęli odpowiednie kroki wraz z Okręgiem PZW w celu zaprzestania dalszej wycinki drzew znad brzegów naszych łowisk.

pis.M.K

 

Podsumowali rok w Okręgu PZW

Podsumowali rok w Okręgu PZW

Dziś zapoznaliśmy się z oficjalnymi wynikami pracy wszystkich społecznych straży rybackich Okręgu PZW Jelenia Góra .W Okręgu PZW Jelenia Góra działa 9 powiatowych społecznych straży rybackich. Wszystkie straże zrzeszają 154 społecznych strażników. Ilość patroli wykonanych przez społeczników samodzielnie to 618 z Państwową Strażą Rybacką 84 , 99 z Policją. Łącznie skontrolowano podczas czynności kontrolnych 4.941 osób. Ilość zawiadomień skierowanych do państwowej Straży Rybackiej to 237, do Sądów PZW 96.Ujawniono 8 przestępstw. Liczba nałożonych mandatów karnych podczas wspólnych służb przez upoważnione do tego organy to 108 na łączną kwotę 11.400 złotych. Ilość przepracowanych godzin podczas patroli to 5.607 . Koszty wypłaconych delegacji służbowych 21.213,30 złotych. Śmiało można powiedzieć, że społeczne straże rybackie w Okręgu Jeleniogórskim mogą pochwalić się bardzo dobrymi wynikami społecznej pracy w ochronie wód PZW.

wyk.M.K

 

Narada Komendantów SSR Okręgu PZW

 

Narada Komendantów SSR Okręgu PZW

 

Dziś 20.02.2013 roku w Okręgu PZW Jelenia Góra odbył się coroczny zjazd dziewięciu Komendantów Powiatowych SSR działających na terenie Okręgu PZW Jelenia Góra. W spotkaniu uczestniczyli Prezes Zarządu Okręgu Antoni Lewkowicz, funkcjonariusze Państwowej Straży Rybackiej, pracownicy Biura Zarządu Okręgu.

Naradę otworzył Prezes Antoni Lewkowicz, który przywitał wszystkich przybyłych gości ,podziękował za włożoną pracę w ochronie wód PZW społecznym strażnikom i f-szom Państwowej Straży Rybackiej. Głos zabrał Dyrektor Biura Zarządu Okręgu PZW Józef Goszczycki , który również dziękował za wyniki osiągane w ochronie wód , oraz trud włożony w ochronę Mistrzostw Świata , które odbyły się w Wojanowie 2012 roku. Pracownik Biura Okręgu Kazimierz Skibiński przekazał materiały dotyczące działalności SSR w Okręgu Jeleniogórskim w 2012 roku. Najlepsze wyniki w ochronie wód osiągnęła SSR Kamienna Góra, na drugim miejscu SSR Zgorzelec na dalszych miejscach Lubań, Lwówek Śląski, ,Świerzawa, Bolków,Bolesławiec. Prezes Okręgu Antoni Lewkowicz i Wiceprezes Franciszek Czaiński wręczyli wyróżnienia i dyplomy za działalność w 2012 roku, które odebrali poszczególni Komendanci .

Następnym punktem spotkania był podział trzech odznak PZW do dyspozycji dla poszczególnych SSR. Jedna odznaka przypadła SSR Kamienna Góra, która zostanie przyznana najbardziej zasłużonemu strażnikowi. Dyrektor Biura Zarządu Okręgu Józef Goszczycki omówił zezwolenia wydawane przez Okręg, porozumienia zawarte z innymi Okręgami ,oraz podstawowe akty prawne obowiązujące w działalności SSR. Następnym punktem spotkania było wystąpienie Komendanta Posterunku Państwowej Straży Rybackiej w Jeleniej Górze Mariusza Jasińskiego ,który omówił współpracę PSR i SSR w 2012 roku i ocenił ją jako bardzo dobrą.

W dalszej części nadeszła pora na dyskusję w , której poruszono sprawy ochrony wód, interpretacji obowiązujących przepisów. Komendant SSR Jelenia Góra wysłuchał listu otwartego kierowanego do niego przez strażników SSR Kamienna Góra. Spotkanie zakończył Prezes Zarządu Okręgu, który podziękował wszystkim jeszcze raz za sumienną pracę i za przybycie na nardę.

 

pis.M.K

 

 

Kolejny pracowity patrol

Kolejny pracowity patrol

 

W dniu 17.02.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW powiat Kamienna Góra przeprowadzili ponowną kontrolę wód powiatu. Kontroli poddano zbiornik wodny Bukówka, Zalew Kamienna Góra, Sędzisław i rzeki Zadrna , Lesk , Bóbr. W godzinach porannych na zbiorniku wodnym Bukówka unosiła się bardzo gęsta mgła , temperatura powietrza + 1 stopień, grubość lodu około 20 cm. Na lodzie około 100 wędkujących. Strażnicy po krótkiej odprawie podzielili się na oddzielne patrole , które pozostawały ze sobą w łączności radiowej

Strażnicy kontrolowali wędkarzy pod kątem przestrzegania Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Amatorskiego Połowu Ryb. Podczas kontroli spotkaliśmy wielu sympatycznych wędkarzy z Koła PZW Świebodzice z , którymi odbyliśmy ciekawą pogawędkę. Niektórzy wędkarze mogli pochwalić się również złowionymi rybami w postaci płoci, krąpi, okoni.

Stwierdzono również trzech wędkarzy uprawiający połów ryb w odległości mniejszej niż 50 metrów od urządzeń hydrotechnicznych służących do piętrzenia wody tj. zapory głównej (odległości 10-15 metrów). Wśród nich był mężczyzna, który w pierwszej fazie kontroli zaczął używać słów wulgarnych, jak się później okazało był to Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego PZW jednego z Jeleniogórskich Kół. Człowiek, który sądził innych sam dopuścił się złamania prawa i jego zachowanie dalekie było od ogólnie przyjętych standardów. Po kontroli zbiornika wodnego Bukówka kontrolowano rzeki Bóbr, Zadrna, Lesk. Stan i przejrzystość wody w rzece idealna do połowów ryb.

Spotkani liczni spinningiści opowiadali o złowionych już w tym sezonie 40 centymetrowych pstrągach. Podczas kontroli ujawniono również osoby uprawiające połów ryb na kotwice posiadające zadziory.

Jak wiadomo od 2012 roku połów na haki z zadziorami na wodach górskich Okręgu Jelenia Góra jest zabroniony. Po przeprowadzonym pracowitym patrolu sporządzono protokół pokontrolny.Strażnicy zapowiadają kolejne kontrole.

pis.M.K

 

Zimowy patrol

 

Zimowy patrol

 

W dniu 16.02.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra dokonali kontroli wód powiatu Kamiennogórskiego. Podczas kontroli zwracano uwagę na przestrzeganie zapisów Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb. Kontroli poddano zbiornik wodny Bukówka i rzeki Zadrna, Lesk, Bóbr. Strażnicy skontrolowali 32 osoby uprawiające połów ryb na zbiorniku wodnym Bukówka. Wędkarze podczas rozmów stwierdzali ,że ryby w dzisiejszym dniu nie są zbyt aktywne. Jednak niektórym udało złowić np. płotki i okonie.

Po kontroli wędkujących na zbiorniku Bukówka nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości co oczywiście cieszy. W dalszej kolejności kontrolowano rzeki Zadrna, Lesk, Bóbr do miejscowości Ciechanowice. Podczas kontroli rzek skontrolowano kilku spinningistów i muszkarzy, nie stwierdzono żadnych uwag . Podczas patrolu  spotkano Kolegów z Koła PZW „Krokodyl „ Wrocław , którzy stwierdzili, że na odcinku Bobru w miejscowości Ciechanowice zaczęły pokazywać się lipienie.

Bardzo przyjaźnie nastawieni do kontrolujących Wędkarze, oby więcej takich Kolegów nad naszymi wodami . Rozmowa z Kolegami przebiegła w przyjaznej atmosferze gdzie długo dyskutowano na temat wędkarstwa i spraw z nim związanych. Są jednak osobnicy z ościennej SSR Jelenia Góra, którzy uznają, że takie kontrole są marnowaniem pieniędzy .Wędkarzy cieszy jednak obecność społecznych strażników nad naszymi wodami, chcą aby kontroli było zdecydowanie więcej. Zapowiadane są następne kontrole wód powiatu.

pis.P.P

 

 
Więcej artykułów…

Logowanie

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj11
mod_vvisit_counterWczoraj218
mod_vvisit_counterTen tyydzień5105
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień1550
mod_vvisit_counterTen miesiąc8498
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc21767
mod_vvisit_counterWszystkie252226

Aktualnie: gości 2 połączonych
Twój IP: 54.211.190.232
 , 
Today: Kwi 19, 2014

Współpracujemy 

reklama


Nasi partnerzy