Najczęściej czytane

Kalendarz


Dzisiaj jest: Niedziela
29 Listopada 2015
Imieniny obchodzą
Błażej, Bolemysł, Fryderyk,
Przemysł, Saturnin, Saturnina, Walter

Do końca roku zostało 33 dni.
Zodiak: Strzelec

Polub nas na Facebooku

aktualności

Prawo dla kłusowników

Prawo dla kłusowników

Tym razem podejmujemy temat ujawnionych przez strażników mężczyzn , którzy w maju 2013 roku w słoneczne południe na rzece Zadrna miejscowość Kamienna Góra na , której obowiązuje całkowity zakaz połowu ryb łowili ryby podbierakiem .

 

 

Ich łupem padły małe ryby tj. pstrągi i strzeble potokowe, które w drugim wypadku są pod ochroną prawną temat poruszany TUTAJ. Pikanterii tej sprawie dodaje fakt , że jeden z tych mężczyzn również w roku ubiegłym został ujawniony przez strażników gdzie to dziesiątkował pstrągi w okresie ochronnym za pomocą wędki

szczegóły TUTAJ -został za to skazany na 1.200 zł grzywny i 434 zł na rzecz Okręgu PZW. Nie zrobiło to jednak na nim większego wrażenia i wraz ze swym kompanem postanowił za pomocą podbieraka wyławiać ryby tym razem za pomocą podbieraka z rzeki. Strażnicy wraz z materiałem dowodowym w postaci video i zdjęć przekazali sprawę prokuraturze . Połów ryb podbierakiem lub innymi narzędziami rybackimi, oraz wybieranie ryb rękami jest kwalifikowane jako przestępstwo za co grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2, dodatkowo w tym przypadku połów ryb chronionych . W tym przypadku prawo okazało się dla kłusowników bardzo łaskawe ,bo popełnione przez nich przestępstwo przeciwko Ustawie o Rybactwie Śródlądowym zostało zakwalifikowane jako wykroczenie (połów ryb bez uprawnień). Kto popełnił taki błąd? Kto wygrał w tej sprawie? . W tym przypadku nasuwa się pytanie, czy znowu wygrali kłusownicy? , czy prawo zawsze prawo znaczy ?. Strażnicy będą wnosić o ponowne wszczęcie postępowania w tej sprawie.

 

 

Dla przykładu sprawy z Kraju w takich samych przypadkach gdzie zakwalifikowano je w sposób oczywisty jako przestępstwo :


http://www.wedkarstwotv.pl/wiadomosci/550-gardzie-kolejni-podejrzani-o-kusownictwo-zatrzymani

 

http://promocjewloclawskie.pl/miasto-i-gmina-izbica-kujawska/klusownicy-ryb-zatrzymani

 

http://www.mogilno.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl/_portal/news/1366289603516fecc383495/K%C5%82usownicy_zatrzymani.html

 

http://www.psropole.pl/aktualnosci/polow-ryb-podbierakiem/pdf.html

 

Pis.SSR Kamienna Góra

 

 

 

 


 

Ścieki w Bobrze

Ścieki w Bobrze

W dniu 08.03.2014 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra przeprowadzili kontrolę wód powiatu Kamiennogórskiego ze zwróceniem szczególnej uwagi na przestrzeganie Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb. Strażnicy po odprawie przystąpili do kontroli zbiorników wodnych Bukówka, Sędzisław, Wysoka , oraz rzek Zadrna , Czarnuszka, Lesk, Bóbr.

Podczas kontroli uprawiających połów ryb nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości , co oczywiście ucieszyło strażników. Podczas kontroli rzeki Bóbr w miejscowości Kamienna Góra za sklepem „Biedronka” stwierdzono rurę betonową z , której ścieki wpływają prosto do rzeki. Strażnicy, którzy zawsze zwracają uwagę na czystość wód zaczęli fotograficznie dokumentować fakt wpuszczania ścieków. Podczas wizji terenu stwierdzono , że z rury (na zdjęciu zaznaczona na czerwono) wypływa ciecz koloru białego o bardzo intensywnym niemiłym zapachu bezpośrednio do rzeki Bóbr.

Pobliscy mieszkańcy zainteresowani przeprowadzanymi działaniami oświadczyli strażnikom , że ten problem zgłaszali ustnie do Starostwa i Urzędu Miasta Kamienna Góra jednak nikt nic do tej pory nie zrobił. Około 100 metrów dalej na wysokości Banku BGŻ stwierdzono , że z rury bezpośrednio do Bobru wpływa następny ściek.


Po w/w niepokojących ustaleniach strażnicy SSR podjęli decyzję ,że o powyższym fakcie zostanie powiadomiony Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

 

Pis. SSR

 

Interwencja na Zadrnie

Interwencja na Zadrnie

 

W dniu 19.02.2014 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra około godziny 14.30  poinformowani zostali drogą telefoniczną przez wędkarza chcącego pozostać anonimowym , że  dwóch  mężczyzn uprawia połów ryb na rzece Zadrna gdzie obowiązuje całkowity zakaz połowu. Społeczni strażnicy po uzyskaniu informacji po około 10 minutach byli już we wskazanym przez wędkarza rejonie. Podczas obserwacji terenu zauważyli dwóch mężczyzn uprawiających połów ryb  na odcinku zamkniętym od wędkowania z urządzenia hydrotechnicznego służącego do piętrzenia wody. Mężczyźni byli całkowicie zaskoczeni interwencją strażników.

Jak się okazało byli to dwaj mieszkańcy Kamiennej Góry, nie posiadali również uprawnień do połowu ryb, z ich wypowiedzi wynikało , że polują na pstrągi. Na miejsce wezwano policję w celu ustalenia danych osobowych kłusowników. Po ustaleniu danych osobowych mężczyźni zostali poinformowani, że zostaną sporządzone na nich wnioski o ukaranie do Sądu. Społeczna Straż Rybacka dziękuje anonimowemu wędkarzowi , który poinformował o łamaniu prawa na naszych wodach i nie był obojętny. Właśnie dzięki takim informacjom od wędkarzy strażnicy ujawnili w zeszłym roku wielu sprawców wykroczeń i przestępstw. Telefony kontaktowe do straży rybackiej TUTAJ. Zapewniamy pełną anonimowość.

 

Zdjęcia .G.Sawicki

Pis.SSR

 

Ryby ważniejsze od życia

Ryby ważniejsze od życia

 

 

Dziś 15.02.2014 roku na zbiorniku wodnym Bukówka  na lodzie stwierdzono około 30 wędkarzy. Temperatura powietrza wynosiła +4 stopnie , co sprzyjało szybkiemu topnieniu pokrywy lodowej.  Grubość lodu wynosiła 5 centymetrów  , nie przeszkadzało to jednak wędkarzom dla , których  ważniejsze od własnego życia było łowienie ryb.

Taka cienka warstwa lodu może w każdej chwili  załamać się pod wędkującymi  i może dojść w  do tragedii . Trzeba więc zastanowić cię , czy warto ryzykować swoje życie .Społeczna Straż Rybacka PZW Kamienna Góra apeluje do wędkarzy o zachowanie zdrowego rozsądku i nie wchodzenie na tak cienki lód.

 

Zdjęcia K. Kopeć.

Pis.SSR

 

Sieci w rzece Bóbr

Sieci w rzece Bóbr

 

Dziś 08.02.2014 roku  strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra przeprowadzili kontrolę wód powiatu Kamiennogórskiego ze zwróceniem uwagi na przestrzeganie Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb. Poddano kontroli zbiornik wodny Bukówka .

Podczas  kontroli grubości lodu strażnicy stwierdzili , że 7 centymetrowa jego warstwa jest zbyt niebezpieczna aby przeprowadzać  bezpiecznie kontrolę. Stwierdzono na lodzie około 60 wędkujących.

Strażnicy udali się w kierunku Miejscowości  Kamienna Góra, Marciszów, Ciechanowice gdzie kontrolowali rzekę Bóbr i jej dopływy . Podczas przeprowadzania patrolu pieszego w miejscowości Ciechanowice gmina Marciszów, rzeka Bóbr strażnicy zauważyli unoszące się na powierzchni rzeki styropiany.

Po chwili zauważono sznur przywiązany do drzewa . Okazało się , że w rzece założona jest siatka kłusownicza na całej jej szerokości. Strażnicy postanowili wyciągnąć sieć z rzeki .

WIĘCEJ ZDJĘĆ   TUTAJ

 

Podczas jej wyciągania na szczęście nie stwierdzono żadnych ryb. Sieć miała długość 11 metrów i szerokość około 0,7 metra.

Zapraszamy na materiał filmowy:

O powyższym powiadomiono przełożonych ,policję  i złożono stosowne zawiadomienie, sieć przekazano policji. Strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra zapowiadają wzmożoną walkę z kłusownikami i ochronę rzeki Bóbr.

 

Zdjęcia. M. Kurzeja

Film. M. Kurzeja

Pis.SSR

 

Jak jesteśmy chronieni

Jak jesteśmy chronieni

Niezbyt często poruszany temat z powracającym pytaniem , jak jesteśmy chronieni jako strażnicy społecznej straży rybackiej PZW?. Odpowiedź na to pytanie nasuwa się samo, nie jesteśmy chronieni w ogóle . Chodzi oczywiście o ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków podczas pełnienia czynności społecznego strażnika rybackiego. Na zadawane często przeze mnie pytanie otrzymywałem odpowiedź ,że przecież jesteśmy ubezpieczeni jako wędkarze , które to obejmuje również wykonywane zadania strażnika . Nic bardziej błędnego, żaden ubezpieczyciel w razie wypadku w takim przypadku nie wypłaci nam odszkodowania ponieważ ubezpieczenie obejmuje wędkarzy. Gdy zgłosimy wypadek , który powstał podczas przeprowadzania kontroli prowadzonej prze strażnika rybackiego ubezpieczenie wędkarskie nas nie obejmuje i dlatego ubezpieczyciel odmówi wypłaty odpowiedniego świadczenia ponieważ strażnik rybacki to nie wędkarz . Dodać należy , że w wielu strażach w kraju jest rzesza osób pełniących funkcję strażników SSR nie będących członkami PZW, co z nimi, czy owe mające nas chronić ubezpieczenie wędkarskie dotyczy również ich? Przeprowadziłem rozmowę ze specjalistą od spraw ubezpieczeń, który odpowiedział mi ,że tak naprawdę w ogóle nie jesteśmy chronieni i tylko nieliczne Okręgi PZW ubezpieczają swoich wszystkich społecznych strażników, są Okręgi które np. na 50 strażników wykupują tylko np. 5 ubezpieczeń (bezimiennych). Wiadome jest, że zagrożenie kontuzjami, wypadkiem i innymi zdarzeniami podczas wykonywania kontroli jest bardzo wysokie. W razie „odpukać” wypadku zostajemy na lodzie. Niedawno na naszym rynku ubezpieczeń ukazał się produkt Firmy Ubezpieczeniowej AVIVA , której oferta zawiera kompleksową ochronę społecznych strażników nie pozostawiając żadnych wątpliwości, że w razie wypadku nie pozostaniemy zostawieni samym sobie.. Ubezpieczenie to również dotyczy wędkarzy. Odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania na pewno wyczerpująco odpowie Pan Witold Bączyk agent ubezpieczeniowy firmy AVIVA nr.tel. 601746920 .Wniosek nasuwa się jeden poszczególne Okręgi powinny przemyśleć ubezpieczenie swoich strażników.

 

pis .SSR

 

Znowu łamią przepisy

Znowu łamią przepisy

 

Niedawno ujawniliśmy pewnego wędkarza z Koła PZW „Grodzkie” Jelenia Góra , który  łowił ze swojej łodzi ryby i nie dokonywał wpisów do rejestru połowu TUTAJ . Wpłynęło również wiele skarg , że ten sam  wędkarz  łowi często w odległości mniejszej niż dozwolona od budowli hydrotechnicznych . W niedzielę  otrzymaliśmy kolejne zdjęcia dokumentujące w sposób bardzo czytelny łamanie kolejnych przepisów przez tego  samego wędkarza Koła PZW „Grodzkie” dotyczących Ustawy o Rybactwie Śródlądowym .

Na zdjęciu  bardzo dobrej jakości widoczne osoby uprawiające połów ryb przy samej budowli wodnej  tj. przepompowni i zapory wraz z naniesioną datą na zdjęciu .

Po zbliżeniu  osoby można zidentyfikować imiennie bez żadnego problemu.Do artykułu dołączone również zdjęcie poglądowe .Zdjęcie otrzymaliśmy od wędkarza z Koła PZW „Grodzkie „ Jelenia Góra na naszą skrzynkę email . Członek tego samego Koła zareagował na łamanie przepisów przez swoich Kolegów i zgłosił ten fakt. Strażnicy twierdzą , że powyższe doniesienie ma również inny podtekst wynikający z relacji tam panujących. W  związku z powyższym sprawa ta zostanie przekazana zgodnie z poczynionymi ustaleniami Państwowej Straży Rybackiej w celu przeprowadzenia odpowiedniego postępowania i ukarania sprawców .

 

Tutaj szczegółowe przepisy dotyczące połowu przy budowlach hydrotechnicznych.

źródło : "Wiadomości Wędkarskie"

 

pis. SSR

 

Jesienny patrol i nieprawidłowości

Jesienny patrol i nieprawidłowości

 

Dziś 02.11.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra przeprowadzili kontrolę zbiornika wodnego Bukówka pod kątem przestrzegania Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb. Pogoda typowo jesienna  i bardzo nieprzyjemna silny wiatr , deszcz utrudniały licznej grupie wędkarzy połów ryb.

Wędkarze jednak nie narzekali na brania w ich siatkach można było zobaczyć okazałe leszcze, okonie, szczupaki.

Podczas przeprowadzania kontroli  stwierdzono  jednak nieprawidłowości tj. połów ryb na 3 wędki, połów ryb bez uprawnień .  Najciekawszą i wartą uwagi podczas dzisiejszej kontroli był fakt ujawnienia  członka Koła PZW „Grodzkie” Jelenia Góra, który to uprawiał wraz ze swoim kompanem połów ryb z łodzi nie posiadając wypełnionego rejestru połowu ryb i wpisanego złowionego martwego 54 centymetrowego  szczupaka .

To już nie pierwszy przypadek gdy to kolejny członek tego koła nie stosuje się do obowiązujących przepisów. W chwili obecnej ustalane jest, czy w.w nie jest osobą funkcyjną w PZW. W tym przypadku i wymienionych wcześniej sprawy zostaną przekazane do Sądu Państwowego i Koleżeńskiego.

pis. SSR

 

Święto w straży

Święto w straży

W dniu 05.10.2013 roku Społeczna Straż Rybacka PZW Kamienna Góra obchodziła swoją uroczystość w , której udział wzięli zaproszeni goście tj. Burmistrz Miasta Lubawka, przedstawiciel Wójta Gminy Wiejskiej Kamienna Góra. Podczas uroczystości podziękowano zaproszonym gościom wręczając im pamiątkowe puchary  za pomoc, którą udzielają społecznym strażnikom od kilku lat.

Najbardziej wzniosłą częścią uroczystości było wręczenie Koledze Piotrowi Pawlikowi Srebrnej Odznaki PZW za  Zasługi dla Wędkarstwa Polskiego.

Kolega Piotr Pawlik jest strażnikiem o wieloletnim stażu w społecznej straży rybackiej czynnie biorącym udział we wszystkich działaniach  mających  na celu ochronę wód PZW przed kłusownictwem. Taka właśnie postawa została doceniona  przez Najwyższe Władze Polskiego Związku Wędkarskiego. Dodajmy , że jest to już trzeci strażnik tutejszej straży odznaczony srebrną odznaką. W dalszej części wszyscy strażnicy wykonujący sumiennie  swoje obowiązki otrzymali okazjonalne puchary.


Strażnikom w tej uroczystości towarzyszyły żony , które zawsze wspierają  ich w prowadzonych działaniach i  czynnie pomagały w zorganizowaniu uroczystości za co im Serdecznie Dziękujemy.

Po oficjalnej części nastąpił poczęstunek i okazja do wzajemnych dyskusji. Społeczna Straż Rybacka PZW Kamienna Góra dziękuje Okręgowi PZW Jelenia Góra za udzielone wsparcie podczas organizacji tej uroczystości .

 

pis.SSR

 

Patrol rzek i akcja „Latarka”

Patrol rzek i akcja „Latarka”

W dniu 20.09.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra przeprowadzili kontrolę rejonu rzek powiatu  tj. Zadrna, Bóbr, Lesk i mniejszych ich dopływów .

Zwracano uwagę na przestrzeganie Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb.  Podczas patrolu w miejscowości Marciszów na rzece Bóbr ujawniono mężczyznę uprawiającego połów ryb , który nie posiadał do tego uprawnień.

Po przeprowadzonych czynnościach poinformowano, że sprawa zostanie skierowana do Sądu. Od dnia 20 września rozpoczyna się akcja pod kryptonimem „Latraka”. Akcja dotyczy wszystkich odcinków rzek na terenie powiatu kamiennogórskiego. Strażnicy w godzinach wieczornych i nocnych będą częściej niż zwykle pilnowali rzek  szczególnie narażonych na działania kłusowników polujących za pomocą sztucznego światła, prądu lub innych narzędzi na pstrągi , które rozpoczynają okres tarła i obowiązuje okres ochronny. Osoby, które zauważą  w porze nocnej światła latarek poruszających się w okolicy rzek proszone są o kontakt TUTAJ zapewniamy anonimowość.

 

pis. SSR

 

Ujawnieni kłusownicy

Ujawnieni kłusownicy

W dniu 05.09.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra przeprowadzili patrol rejonu wód powiatu . Kontroli zostały poddane rzeki (Zadrna, Lesk, Bóbr)  i zbiorniki wodne (Bukówka, Zalew Kamienna Góra, Sędzisław, Wysoka). Szczególną uwagę zwracano na przestrzeganie Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Amatorski Połów Ryb. Podczas kontroli rzek sprawdzano, czy nie są wpuszczane do nich nieczystości ciekłe.  W dniu kontroli  był piękny słoneczny dzień, który sprzyjał wędkowaniu. Strażnicy  szczegółowo kontrolowali osoby uprawiające połów ryb. Podczas patrolu skontrolowano kilkadziesiąt wędkarzy, ujawniono 4 osoby nie posiadające uprawnień i jedną wędkującą bez opłat na 2013 rok u osób tych stwierdzono złowione ryby gatunku leszcz, płoć, które zostały natychmiast wypuszczone do wody. Stwierdzono również , że dwóch mężczyzn uprawia połów ryb na 3 wędki metodą gruntową i złowione ryby przechowują w wiaderku.

Pomimo częstych pracowitych kontroli , wyroków Sadów ludzie dalej łowią bez uprawnień  na naszych wodach. Strażnicy  zapowiadają dalsze wzmożone patrole. Jeżeli ktoś z osób przebywających nad wodą jest świadkiem kłusownictwa może anonimowo informować straż KONTAKT TUTAJ.

 

pis. SSR

 
Więcej artykułów…

Logowanie

Współpracujemy


reklama


Nasi partnerzy

 

Długoterminowa pogoda Kamienna Góra