Menu witryny

Aktualności


Dzisiaj jest: Sobota
30 Maja 2015
Imieniny obchodzą
Andonik, Feliks, Ferdynand, Joanna,
Sulimir

Do końca roku zostało 216 dni.
Zodiak: Bliźnięta

Polub nas na Facebooku

aktualności

Znowu łamią przepisy

Znowu łamią przepisy

 

Niedawno ujawniliśmy pewnego wędkarza z Koła PZW „Grodzkie” Jelenia Góra , który  łowił ze swojej łodzi ryby i nie dokonywał wpisów do rejestru połowu TUTAJ . Wpłynęło również wiele skarg , że ten sam  wędkarz  łowi często w odległości mniejszej niż dozwolona od budowli hydrotechnicznych . W niedzielę  otrzymaliśmy kolejne zdjęcia dokumentujące w sposób bardzo czytelny łamanie kolejnych przepisów przez tego  samego wędkarza Koła PZW „Grodzkie” dotyczących Ustawy o Rybactwie Śródlądowym .

Na zdjęciu  bardzo dobrej jakości widoczne osoby uprawiające połów ryb przy samej budowli wodnej  tj. przepompowni i zapory wraz z naniesioną datą na zdjęciu .

Po zbliżeniu  osoby można zidentyfikować imiennie bez żadnego problemu.Do artykułu dołączone również zdjęcie poglądowe .Zdjęcie otrzymaliśmy od wędkarza z Koła PZW „Grodzkie „ Jelenia Góra na naszą skrzynkę email . Członek tego samego Koła zareagował na łamanie przepisów przez swoich Kolegów i zgłosił ten fakt. Strażnicy twierdzą , że powyższe doniesienie ma również inny podtekst wynikający z relacji tam panujących. W  związku z powyższym sprawa ta zostanie przekazana zgodnie z poczynionymi ustaleniami Państwowej Straży Rybackiej w celu przeprowadzenia odpowiedniego postępowania i ukarania sprawców .

 

Tutaj szczegółowe przepisy dotyczące połowu przy budowlach hydrotechnicznych.

źródło : "Wiadomości Wędkarskie"

 

pis. SSR

 

Jesienny patrol i nieprawidłowości

Jesienny patrol i nieprawidłowości

 

Dziś 02.11.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra przeprowadzili kontrolę zbiornika wodnego Bukówka pod kątem przestrzegania Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb. Pogoda typowo jesienna  i bardzo nieprzyjemna silny wiatr , deszcz utrudniały licznej grupie wędkarzy połów ryb.

Wędkarze jednak nie narzekali na brania w ich siatkach można było zobaczyć okazałe leszcze, okonie, szczupaki.

Podczas przeprowadzania kontroli  stwierdzono  jednak nieprawidłowości tj. połów ryb na 3 wędki, połów ryb bez uprawnień .  Najciekawszą i wartą uwagi podczas dzisiejszej kontroli był fakt ujawnienia  członka Koła PZW „Grodzkie” Jelenia Góra, który to uprawiał wraz ze swoim kompanem połów ryb z łodzi nie posiadając wypełnionego rejestru połowu ryb i wpisanego złowionego martwego 54 centymetrowego  szczupaka .

To już nie pierwszy przypadek gdy to kolejny członek tego koła nie stosuje się do obowiązujących przepisów. W chwili obecnej ustalane jest, czy w.w nie jest osobą funkcyjną w PZW. W tym przypadku i wymienionych wcześniej sprawy zostaną przekazane do Sądu Państwowego i Koleżeńskiego.

pis. SSR

 

Święto w straży

Święto w straży

W dniu 05.10.2013 roku Społeczna Straż Rybacka PZW Kamienna Góra obchodziła swoją uroczystość w , której udział wzięli zaproszeni goście tj. Burmistrz Miasta Lubawka, przedstawiciel Wójta Gminy Wiejskiej Kamienna Góra. Podczas uroczystości podziękowano zaproszonym gościom wręczając im pamiątkowe puchary  za pomoc, którą udzielają społecznym strażnikom od kilku lat.

Najbardziej wzniosłą częścią uroczystości było wręczenie Koledze Piotrowi Pawlikowi Srebrnej Odznaki PZW za  Zasługi dla Wędkarstwa Polskiego.

Kolega Piotr Pawlik jest strażnikiem o wieloletnim stażu w społecznej straży rybackiej czynnie biorącym udział we wszystkich działaniach  mających  na celu ochronę wód PZW przed kłusownictwem. Taka właśnie postawa została doceniona  przez Najwyższe Władze Polskiego Związku Wędkarskiego. Dodajmy , że jest to już trzeci strażnik tutejszej straży odznaczony srebrną odznaką. W dalszej części wszyscy strażnicy wykonujący sumiennie  swoje obowiązki otrzymali okazjonalne puchary.


Strażnikom w tej uroczystości towarzyszyły żony , które zawsze wspierają  ich w prowadzonych działaniach i  czynnie pomagały w zorganizowaniu uroczystości za co im Serdecznie Dziękujemy.

Po oficjalnej części nastąpił poczęstunek i okazja do wzajemnych dyskusji. Społeczna Straż Rybacka PZW Kamienna Góra dziękuje Okręgowi PZW Jelenia Góra za udzielone wsparcie podczas organizacji tej uroczystości .

 

pis.SSR

 

Patrol rzek i akcja „Latarka”

Patrol rzek i akcja „Latarka”

W dniu 20.09.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra przeprowadzili kontrolę rejonu rzek powiatu  tj. Zadrna, Bóbr, Lesk i mniejszych ich dopływów .

Zwracano uwagę na przestrzeganie Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb.  Podczas patrolu w miejscowości Marciszów na rzece Bóbr ujawniono mężczyznę uprawiającego połów ryb , który nie posiadał do tego uprawnień.

Po przeprowadzonych czynnościach poinformowano, że sprawa zostanie skierowana do Sądu. Od dnia 20 września rozpoczyna się akcja pod kryptonimem „Latraka”. Akcja dotyczy wszystkich odcinków rzek na terenie powiatu kamiennogórskiego. Strażnicy w godzinach wieczornych i nocnych będą częściej niż zwykle pilnowali rzek  szczególnie narażonych na działania kłusowników polujących za pomocą sztucznego światła, prądu lub innych narzędzi na pstrągi , które rozpoczynają okres tarła i obowiązuje okres ochronny. Osoby, które zauważą  w porze nocnej światła latarek poruszających się w okolicy rzek proszone są o kontakt TUTAJ zapewniamy anonimowość.

 

pis. SSR

 

Ujawnieni kłusownicy

Ujawnieni kłusownicy

W dniu 05.09.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra przeprowadzili patrol rejonu wód powiatu . Kontroli zostały poddane rzeki (Zadrna, Lesk, Bóbr)  i zbiorniki wodne (Bukówka, Zalew Kamienna Góra, Sędzisław, Wysoka). Szczególną uwagę zwracano na przestrzeganie Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Amatorski Połów Ryb. Podczas kontroli rzek sprawdzano, czy nie są wpuszczane do nich nieczystości ciekłe.  W dniu kontroli  był piękny słoneczny dzień, który sprzyjał wędkowaniu. Strażnicy  szczegółowo kontrolowali osoby uprawiające połów ryb. Podczas patrolu skontrolowano kilkadziesiąt wędkarzy, ujawniono 4 osoby nie posiadające uprawnień i jedną wędkującą bez opłat na 2013 rok u osób tych stwierdzono złowione ryby gatunku leszcz, płoć, które zostały natychmiast wypuszczone do wody. Stwierdzono również , że dwóch mężczyzn uprawia połów ryb na 3 wędki metodą gruntową i złowione ryby przechowują w wiaderku.

Pomimo częstych pracowitych kontroli , wyroków Sadów ludzie dalej łowią bez uprawnień  na naszych wodach. Strażnicy  zapowiadają dalsze wzmożone patrole. Jeżeli ktoś z osób przebywających nad wodą jest świadkiem kłusownictwa może anonimowo informować straż KONTAKT TUTAJ.

 

pis. SSR

 

Podrzucał śmieci

Podrzucał śmieci

Po wielu interwencjach nad zbiornikiem wodnym Bukówka zostały ustawione kosze na śmieci. Mają one służyć wędkarzom i biwakowiczom, aby tam umieszczali pozostawione nad wodą różnego rodzaju odpady. W dniu 02.09.2013 roku pewien wędkarz zauważył samochód koloru srebrnego i mężczyznę, który podjechał pod kubeł umieszczony nad wodą od strony wsi Miszkowice .Mężczyzna  zaczął wyrzucać tam worki w ilości 6 sztuk. Wędkarz zanotował sobie numery rejestracyjne samochodu. Gdy wędkarz będący świadkiem zdarzenia zaczął przeglądać zawartość worków, stwierdził, że są w nich odpady w postaci papy , resztek tapicerki samochodowej. Jak wiadomo papa jest odpadem , który musi być utylizowany  ,a podrzucenie jej przez tego mężczyznę do tamtejszego kosza było pozbyciem się problemu. Kosze mające służyć wędkarzom jak widać chcą wykorzystać inne osoby aby uniknąć kosztów utylizacji niektórych odpadów. Powyższy fakt wędkarz zgłosił Społecznej Straży Rybackiej. Strażnik przyjmujący zgłoszenie sporządził odpowiednia dokumentacje . Sprawa została skierowana do odpowiednich służb w celu przeprowadzenia stosownego postępowania.

pis. SSR

 

Szybka interwencja

Szybka interwencja


Dziś 20.08.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra zostali poinformowani drogą telefoniczną przez anonimowego wędkarza , że  n/n mężczyźni uprawiają amatorski połów ryb bezpośrednio  z zapory głównej służącej do piętrzenia wody na zbiorniku wodnym Bukówka. Strażnicy pojawili się na miejscu około 10 minut po zgłoszeniu i ujawnili dwóch mężczyzn dokonujących połowu ryb metodą spinningową  bezpośrednio z zapory głównej.


Podczas kontroli ustalono ,że jednym z uprawiających tam połowu to wędkarz jednego z Jeleniogórskich Kół, był zdziwiony  że istnieje zakaz połowu z urządzeń hydrotechnicznych służących do piętrzenia wody. Drugi z mężczyzn nie posiadał uprawnień do połowu ryb. Nie mogąc stwierdzić jego danych na miejsce wezwano patrol policji, który ustalił dane osobowe mężczyzny i przekazał je strażnikom .


Wędkarze już od dłuższego czasu skarżyli się na mężczyzn uprawiających połów ryb bezpośrednio z zapory. Społeczna Straż Rybacka dziękuje Wędkarzowi , który poinformował o fakcie łamania przepisów.

 

pis.SSR

 

Strażnicy kontrolowali Bukówkę

Strażnicy kontrolowali Bukówkę


W dniu 15.08.2013 roku społeczni strażnicy SSR PZW Kamienna Góra przeprowadzili kontrolę zbiornika wodnego Bukówka w patrolu pieszym i za pomocą jednostki pływającej. Szczególną uwagę zwracano na przestrzeganie Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Amatorski Połów Ryb. Zwracano również uwagę na porządek panujący na łowisku.


Nad wodą w dniu dzisiejszym było wielu wędkarzy , którzy łowili ryby z jednostek pływających i brzegu w ich siatkach dominowały głównie drobne leszcze ,płocie i okonie. Społeczni strażnicy  podczas patrolu pieszego brzegów zbiornika wodnego stwierdzili bardzo duże ilości śmieci ,   i powycinane drzewa co świadczy o  dalszej dewastacji brzegów tego malowniczego zbiornika.


Co najważniejsze po wielu interwencjach nad brzegami poustawiane zostały kontenery na śmieci od strony wsi Miszkowice i Paprotki , lecz nie wszyscy wiedzą, że śmieci należy  tam właśnie wrzucać .


Podczas kontroli strażnicy ujawnili 3 osoby uprawiające połów ryb nie posiadające do tego uprawnień. Osoby te zostały poinformowane ,że ich sprawy trafią do  Sądu. Jeden z uprawiających połów ryb bez uprawnień był bardzo oburzony twierdząc ,że nikt nie poinformował go o tym ,iż należy posiadać do tego uprawnienia. Dwie osoby poinformowano , aby wymieniły stare nieczytelne karty wędkarskie na nowe. Społeczni strażnicy zapowiadają dalsze wzmożone patrole terenu zbiornika wodnego Bukówka.

 

pis. SSR

 

Miłośnik nielegalnych przyponów

Miłośnik nielegalnych przyponów

Dziś 01.08.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra przeprowadzali w godzinach wieczornych kontrolę rzeki Bóbr w miejscowościach Kamienna Góra, Ptaszków, Marciszów, Ciechanowice. Około godziny 19.00 w Marciszowie na rzece Bóbr za pomocą lornetki zauważono mężczyznę schowanego w trawie i trzymającego wędkę.

Po podejściu do niego okazało się , że w/w łowi trzymając palca na żyłce. Mężczyzna wyciągnął wędkę z wody i okazało się , że do ciężarka dodatkowo przyczepione są dwa osobne przypony z hakami. Na hakach jako przynęty używał żywej przynęty w postaci czerwonych robaków .

Mężczyzna tłumaczył się ,że nie wiedział o tym iż nie można łowić na wodach górskich na dwa przypony i na żywą przynętę. Najciekawsze w tym wszystkim, że jest to wędkarz jednego z Wałbrzyskich Kół PZW. To już drugie ujawnienie na naszych wodach w okresie miesiąca osobnika używającego zestawu składającego się z dwóch przyponów , tym razem na wodach górskich. Sporządzono dokumentację fotograficzną i sprawa zostanie przekazana do odpowiednich służb. Strażnicy zapowiadają wzmożone kontrole rejonów rzek powiatu.

pis. SSR

 

Pracowita noc strażników

Pracowita noc strażników

W nocy 27/28 .07.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra przeprowadzili w patrolu pieszym kontrolę zbiorników wodnych powiatu Kamiennogórskiego pod kątem przestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących amatorskiego połowu ryb .Do obserwacji terenu użyto noktowizora , który bardzo ułatwiał pracę strażnikom.

Nad brzegami w godzinach nocnych tętniło życie , wielu biwakowiczów, wędkarzy, głośna muzyka, ogniska, alkohol, wulgaryzmy dobiegające z każdej strony, śmieci leżące gdzie popadnie, pnie po powycinanych drzewach to cały krajobraz jaki można było zaobserwować.

Podczas kontroli ujawniono 2 osoby uprawiające połów ryb bez uprawnień , jedna łowiła na 3 wędki (jak stwierdziła bo ryba nie bierze), resztę nieprawidłowości to braki wpisów do rejestru połowu ryb, jedna osobę poinformowano aby wymieniała starą nieczytelna kartę wędkarską na nową. Wędkarze nie posiadali w swych siatkach zbyt wielu ryb, a były to przeważnie płotki i małe leszcze. Patrol zakończono we wczesnych godzinach porannych. Zapowiadane są dalsze kontrole wód .

 

pis. SSR

 

Wycinają drzewa i śmiecą

 

Wycinają drzewa i śmiecą

W nocy 13/14.07.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra przeprowadzili kontrolę nocną zbiornika wodnego Bukówka pod względem przestrzegania Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Amatorskiego Połowu Ryb. Nad wodą znajdowało się wielu wędkarzy , którzy posiadali w swoich siatkach ryby gatunku szczupak, płoć, leszcz. Po przeprowadzeniu kontroli stwierdzono, że jeden z wędkujący przechowuje swoje złowione ryby w wiaderku plastikowym, które jak stwierdził pływały w nim i zdechły.

Oprócz kilku braków wpisów w rejestrze nie stwierdzono większych nieprawidłowości . Strażnicy jednak stwierdzili wiele śmieci pozostawionych przez osoby będące nad tym zbiornikiem.

Następnym przypadkiem było ujawnienie mężczyzny , który za pomocą piły ręcznej wyciął żywe drzewo rosnące obok zbiornika i jak stwierdził potrzebne mu było na ognisko.

W.w sprawa została skierowana do Straży Leśnej . Po wizji terenu stwierdzono wiele pni po świeżo wyciętych drzewach i w wielu miejscach połamane gałęzie.

Jak widać dochodzi do dewastowania naturalnego środowiska nad brzegami naszych wód poprzez niszczenie drzew i krzewów oraz zaśmiecania naturalnego środowiska , pozostawianie dużej ilości śmieci .W dniu 12.07.2013 roku w godzinach popołudniowych został nad tym samym zbiornikiem zatrzymany mężczyzna , który będąc pod działaniem alkoholu szalał swoim samochodem nad brzegiem tego zbiornika zagrażajac życiu i zdrowiu ludzi tam przebywających, policję wezwali wędkarze.Strażnicy zapowiadają kolejne kontrole wód powiatu Kamiennogórskiego.

pis. SSR

 

 
Więcej artykułów…

Logowanie

Współpracujemy


 

reklama


Nasi partnerzy

 

Długoterminowa pogoda Kamienna Góra