Menu witryny

Aktualności


Dzisiaj jest: Czwartek
18 Września 2014
Imieniny obchodzą
Dobrowit, Irena, Irma, Józef, Ryszarda,
Stefania, Tytus, Zachariasz

Do końca roku zostało 105 dni.
Zodiak: Panna

Polub nas na Facebooku

aktualności

Kłusowali na rzece

 

Kłusowali na rzece

Dziś 20.06.2013 roku Społeczna Straż Rybacka PZW Kamienna Góra została poinformowana przez anonimowego wędkarza, że na rzece Zadrna na odcinku zamkniętym od wędkowania w Kamiennej Górze n/n mężczyźni uprawiają nielegalny połów ryb za pomocą podbieraka. Na miejsce udał się społeczny strażnik rybacki, który za pomocą kamery nagrał kłusownicze poczynania mężczyzn.

Jeden mężczyzna podbierakiem przeczesywał rzeczne brzegi po, czym umieszczał złowione ryby w wiaderkach stojących na brzegu. Mężczyźni są znani policyjnie. Ofiarami nielegalnego połowu padły strzeble potokowe będące pod ścisłą ochroną i małe pstrągi potokowe. Materiał video z interwencji został zabezpieczony jako dowód w sprawie.


Sprawę zbada prokurator ponieważ powyższy czyn stanowi przestępstwo. Społeczni strażnicy rybaccy dziękują anonimowemu wędkarzowi, który poinformował o kłusowniczym procederze i właśnie dzięki temu sprawcy odpowiedzą za swój czyn. Strażnicy podkreślają, że nie ma tu raju dla kłusowników.

 

pis. SSR

 

 

Skazany kłusownik

Skazany kłusownik

W dniu 20.10.2012 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra po przygotowanej akcji ujawnili mężczyznę dziesiątkującego ryby w rzece Zadrna miejscowość Kamienna Góra. Nie posiadał on uprawnień do połowu ryb, łowił na odcinku zamkniętym od wędkowania, na przynętę niedozwoloną tj. czerwonego robaka, w okresie ochronnym i zabierał ryby nie posiadające wymiaru ochronnego i posiadał przy sobie 11 uśmierconych pstrągów SZCZEGÓŁY AKCJI TUTAJ.

 

W dniu 20 maja 2013 roku Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze wydał wyrok w sprawie tego kłusownika. Cyt. Wyrok:

pkt.1…..uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu opisanego w części wstępnej wyroku, przy przyjęciu, że wartość złowionych ryb wynosi 43,40 zł, to jest popełnienia czynu stanowiącego wykroczenie z art. 27a ust 1 pkt 2 a Ib oraz z art.27b ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 kwietnia o rybactwie śródlądowym i za to na podstawie 27 b ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 roku o rybactwie śródlądowym w zw. Z art. 9 § 1 k.w wymierza…….karę grzywny w kwocie 1200 złotych (tysiąca dwustu )złotych,

2. na podstawie art.27 b ust.4 pkt 1 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 roku o rybactwie śródlądowym orzeka wobec …. Na rzecz Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Jeleniej Górze nawiązkę w wysokości 434 złotych…”

Wyrok jest prawomocny i nie przysługuje od niego odwołanie. Sąd stanął na wysokości zadania i przykładnie ukarał kłusownika dziesiątkującego pstrągi w Kamiennogórskich rzekach karajac go grzywną 1200 złotych i nawiązką na rzecz Okegu PZW w wysokosci 434 złotych. Strażnicy Społecznej Straży Rybackiej są zadowoleni z takiego wyroku i zapowiadają zdecydowaną walkę z kłusownictwem na terenie powiatu Kamiennogórskiego.

 

pis. SSR

 

Komunikat

Komunikat

 

Informuję, że z dniem 1 czerwca 2013 r. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wraz z administracją samorządową wprowadza nowe zasady dojazdu bezpośredniego do zbiornika Bukówka.
Wjazd nad zbiornik będzie możliwy wyłącznie:
1) celem wypakowania sprzętu wędkarskiego,
2) na podstawie posiadanego ZEZWOLENIA na amatorski połów ryb oraz bezpłatnego zezwolenia, które jest możliwe do uzyskania ze strony internetowej lub do pobrania na miejscu w ośrodku turystycznym.
Nie będzie możliwe bezpośrednie parkowanie nad wodą.
Trwają prace nad przygotowaniem miejsc tymczasowego postoju samochodów poza czaszą zbiornika. Aktualnie parkowanie będzie możliwe wzdłuż drogi biegnącej równolegle do wody w Miszkowicach (koło ośrodka) i wzdłuż drogi publicznej w miejscowości Paprotki.
Wodowanie środków pływających będzie możliwe wyłącznie w wyznaczonym miejscu.
UWAGA
Nad zbiornikiem działa kamera rejestrująca wjazdy od strony zapory we wsi Bukówka. Naruszający ustawiony znak „Zakaz ruchu wszelkich pojazdów” będzie karany mandatem karnym.

źródło: http://www.pzw.jgora.pl/

Rzecznik prasowy ZO
Józef Goszczycki

 

Zawody z okazji "Dnia Dziecka"

„Dzień Dziecka” w Lubawce

W dniu 01.06.2013 roku o godzinie 09.00 na stawie w Parku „Watra” odbyły się zawody spławikowe z okazji „Dnia Dziecka” organizowane przez Koło PZW Lubawka. Na zawody wstawiło się 35 dzieci w wieku od 6-14 lat wraz ze swoimi opiekunami. Sędziowie zapisywali młodych zawodników na listy startowe i nastąpiło losowanie stanowisk, a następnie odprawa przed zawodami.

Młodzi wędkarze zajęli swoje miejsca i oczekiwali na sygnał rozpoczynający zawody. Dzieci okazały się wytrwałymi i skutecznymi zawodnikami łowiąc płotki, leszcze, liny.

Podczas trwania zawodów dzieciom rozdawano słodycze i napoje.

Porządku podczas imprezy zabezpieczało 3 strażników Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra. Pogoda jednak spłatała figla i zaczął padać deszcz, który jednak nie zniechęcił dzieci , które nadal dzielnie łowiły ryby. Po zakończeniu zawodów nastąpiło ważenie ryb, które zaraz wracały do wody. Młodzi zawodnicy mogli posilić się gorącą kiełbaską z grilla przygotowaną przez Kolegów z Zarządu Koła PZW Lubawka.

Po oficjalnym podliczeniu ogłoszono wyniki. Pierwsze miejsce zajął Wojciech Gniadek, drugi był Maciej Kurzawa, a trzecia Sara Niciejewska. Kolejne miejsca zajęli Paweł Nasypany, Maciej Przemieniecki, Seweryn Kożuch, Justyna Jeżewska, Michał Przemieniecki, Kamil Kurzeja, Konrad Węgłowski. Wszystkim dzieciom uczestniczącym w zawodach rozdano atrakcyjne prezenty .

Zarząd Koła PZW Lubawka Dziękuje Wszystkim instytucjom i osobom , które przyczyniły się do zorganizowania tej imprezy.

pis. SSR

 

Szarpali i grozili strażnikom

 

Szarpali i grozili strażnikom

 

Dziś 25.05.2013 roku społeczni strażnicy PZW Kamienna Góra przeprowadzali kolejną kontrolę wód powiatu. Podczas przeprowadzania kontroli spotkano wielu wędkarzy z , którymi rozmawiano na różne tematy głównie wędkarstwa. Kontrola przebiegała w koleżeńskiej atmosferze, strażników cieszyły ładne ryby , które udało się złowić wędkarzom za co otrzymywali od strażników gratulacje.

Około godziny 18.10 strażnicy zauważyli przez lornetkę na zbiorniku Bukówka dwóch mężczyzn uprawiających połów ryb bezpośrednio z zapory głównej wodnej służącej do piętrzenia wody. Po przybyciu na miejsce stwierdzili dwóch młodych mężczyzn, którzy łowili metodą spinningową. Nic nie wskazywało na to ,że w/w mężczyźni mogą być agresywni. Strażnicy podeszli do nich i przedstawili się jednocześnie prosząc o okazanie dokumentów uprawniających do połowu ryb. Mężczyźni w wieku około 20 lat zaczęli używać wobec społecznych strażników rybackich słów wulgarnych , jednocześnie zaczęli ich szarpać za umundurowanie i popychać. Ich stan wskazywał ,że mogą znajdować się pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka, byli coraz bardziej agresywni. Patrol strażników postanowił wezwać na miejsce policję, która nie przyjechała ponieważ nie było żadnego patrolu, a strażnicy pozostawieni zostali sami sobie. Część zajścia została nagrana na nośnik video. Strażnicy musieli odstąpić od dalszych czynności zgodnie z przepisami i tylko dzięki zachowaniu zimnej krwi nie doszło do zwiększenia eskalacji zdarzenia . Młodzi mężczyźni byli na tyle rozzuchwaleni i agresywni, że gdy strażnicy opuszczali już rejon zapory głównej biegli za nimi i używali pod ich adresem poważnych gróźb karalnych. Strażnicy udali się do Komendy Powiatowej Policji gdzie złożyli protokolarne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa naruszenia nietykalności cielesnej i gróźb karalnych. Czynności z udziałem strażników zakończyły się o godzinie 22.00. Na szczęście sprawcy tego czynu nie będą anonimowi ponieważ zostali rozpoznani przez jednego ze strażników z imienia i nazwiska (jeden z nich to syn byłego policjanta), strażnicy już wcześniej mieli z nimi problemy. Stwierdzić należy, że nad naszymi wodami nie jest bezpiecznie i możemy w każdej chwili paść ofiarą niebezpiecznych młodych ludzi i nawet z niepozornej sytuacji podczas wypoczynku nad wodą możemy znaleźć się w poważnych tarapatach . Następnym przypadkiem z Bukówki świadczącym o tym iż nie jest tam bezpiecznie jest fakt ,że pewien wędkarz pojechał sobie pospiningować , będący obok jego samochodu z dwoma młodymi kobietami n/n mężczyzna tylko za to ,że ten łowił obok niego przebił mu nożem oponę nowego samochodu. Apelujemy do wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności i nie wybieranie się na ten zbiornik samemu, a gdy się na to zdecydujemy zabierzmy ze sobą skuteczny gaz. Mamy nadzieję ,że młodzi agresywni osobnicy zostaną sprawiedliwie ukarani.

pis.SSR

 

 

Wciąż śmiecą

 

Wciąż śmiecą

W dniu 18.05.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra dokonali kontroli wód powiatu pod kątem przestrzegania Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Amatorskiego Połowu Ryb.

Kontroli zostały poddane wszystkie zbiorniki wodne i rzeki. Szczególnej kontroli został poddany zbiornik wodny Bukówka. Podczas patrolu stwierdzono mężczyznę uprawiającego połów ryb nie posiadającego do tego w ogóle uprawnień, tłumaczył się iż nie wiedział, że aby łowić trzeba posiadać do tego odpowiednie uprawnienia. W rejonie jego łowiska stwierdzono dużą ilość śmieci , stwierdził, że nie należą one do niego. Dodatkowo ujawniono poucinane świeże drzewa, gałęzie .

Tłumaczenie w tym przypadku było takie ,że zostały one przez niego znalezione i przyniesione na stanowisko na którym łowił. Następny kontrolowany wędkarz siedział dosłownie w górze śmieci, które najwidoczniej mu nie przeszkadzały, mówił „to nie moje”, „ja nie będę sprzątał” . Jak stwierdzono zostały one pozostawione przez „niedzielnych wędkarzy” co stwierdzono po pudełkach od robaków, opakowaniach po zanętach .

Podczas kontroli dominowały nad wodą samochody z rejestracjami DB.Jak widać już na początku sezonu zbiornik wodny Bukówka zaczyna być zaśmiecany , wycinane są drzewa i gałęzie .Taki stan rzeczy na pewno przyczynił się do decyzji, że na w/w zbiornik od czerwca 2013 roku nie będzie można wjeżdżać samochodami i zabronione będzie biwakowanie w granicach piętrzenia wody .Zapowiadane są kolejne kontrole wód powiatu Kamiennogórskiego.

pis.SSR

 

 

Majowy patrol

Majowy patrol

 

W dniu 14.05.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra dokonali szczegółowej kontroli wód powiatu. Skontrolowano zbiorniki Zalew , Wysoka, Sędzisław i rzeki Zadrna, Lesk, Bóbr. Jak zawsze szczególną uwagę zwracano na przestrzeganie Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb. Podczas patrolu rejonu rzeki Zadrna w miejscowości Jawiszów ujawniono mężczyznę uprawiającego połów ryb metodą spinningową nie posiadającego do tego żadnych uprawnień, mężczyzna używał jako przynęty błystki obrotowej uzbrojonej w haki z zadziorami. Jak wiemy na wodach Okręgu Jeleniogórskiego obowiązuje zakaz połowu ryb w rzekach używając haków z zadziorami.

W dalszej części na rzece Bóbr w Kamiennej Górze ujawniono wędkarza łowiącego metodą spinningową , używającego woblera uzbrojonego w kotwiczkę z zadziorami.

Podczas kontroli zbiornika wodnego „But” ujawniono wędkarza , który przechowywał złowioną rybę gatunku lin w worku foliowym, która jeszcze żyła i było widać na niej krew, bardzo się męczyła. Jak ustalono w rozmowie z wędkarzem uderzył on rybę kilkukrotnie w głowę i włożył do worka foliowego. Mężczyzna miał wiele pretensji do strażników ,że zwracają uwagę na takie rzeczy.

Na mężczyznę zostanie złożony wniosek o ukaranie ,za nieprawidłowe przechowywanie złowionej ryby. Strażnicy zapowiadają kolejne kontrole wód powiatu Kamiennogórskiego.

 

pis. SSR

 

Kolejny wyrok

 

Kolejny wyrok

Zapadł wyrok w sprawie mężczyzny, którego w dniu 03.11.2012 roku ujawnili strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra kiedy to dokonywał połowu ryb na rzece Zadrna w miejscowości Kamienna Góra . Przypomnijmy 30 letni mężczyzna mieszkaniec Kamiennej Góry łowił na niedozwoloną przynętę tj. czerwonego robaka , nie posiadał uprawnień do połowu ryb i bezpośrednio z urządzenia hydrotechnicznego służącego do piętrzenia wody , dodatkowo na odcinku zamkniętym i okresie ochronnym. Mężczyzna posiadał przy sobie uśmiercone ryby gatunku pstrąg w ilości 8 sztuk. Były to ryby o wymiarach od 10 do 25 centymetrów (więcej o całej sprawie TUTAJ).

Sąd w Kamiennej Górze skazał mężczyznę na grzywnę 1.000 złotych i 150 złotych za koszty postępowania. Prawidłowo powiadomiony pokrzywdzony Okręg PZW nie wystąpił o nawiązkę na swoją rzecz. Powyższy wyrok powinien być ostrzeżeniem dla kłusowników, że nielegalny połów może drogo kosztować.Wyrok jest prawomocny.

pis. SSR

 

 

Będą zmiany na Bukówce

 

Będą zmiany na Bukówce

 

Doszło do spotkania władz samorządowych (gminnych , powiatowych) i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Sprawa dotyczyła zbiornika wodnego (zaporowego) Bukówka. Od miesiąca czerwca na zbiorniku wodnym Bukówka obowiązywał będzie całkowity zakaz ruchu pojazdów , który będzie oznakowany odpowiednimi znakami, będą również przy każdej drodze dojazdowej do zbiornika ustawione szlabany. Przestrzegania tych przepisów mają egzekwować uprawnione do tego służby. Oprócz znaków i szlabanów zostaną w niektórych miejscach zainstalowane kamery .Na jednym z brzegów zbiornika będzie możliwość wjazdu samochodem tylko na czas zwodowania łodzi. Takie decyzje to pokłosie dewastacji brzegów Bukówki poprzez ciągłe zaśmiecanie, wjeżdżanie samochodami prawie do wody, trwałe niszczenie drzewostanu . Dla wędkarzy oznacza to utrudnienie , będą musieli swoje samochody pozostawić przed szlabanami i pieszo ze sprzętem udać się na łowisko. Przypomnijmy zbiornik wodny (zaporowy) Bukówka ma 199 ha i pojemność 16,9 mln m³ , jest jednym z najwyżej położonych zbiorników zaporowych, rzędna korony 537,10 m n.p.m. jest rezerwuarem wody pitnej dla aglomeracji wałbrzyskiej, zabezpiecza również skutecznie okolice przed powodziami –więcej informacji TUTAJ.

 

pis. SSR

 

 

Zakaz amatorskiego połowu ryb

 

UWAGA26 i 27 kwietnia na zalewie przy Kościuszki obowiązuje zakaz amatorskiego połowu ryb. Zakaz uchwałą wprowadził Zarząd Okręgu PZW w Jeleniej Górze.Zakaz nie dotyczy zawodników biorących udział w zawodach organizowanych 27 kwietnia przez Koło PZW Kamienna Góra „Miasto”.

 

 

 

Wciąż kłusują

Wciąż kłusują

W dniu 20.04.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra dokonali kontroli wód powiatu . Skontrolowano zbiorniki wodne Zalew, Wysoka, Sędzisław i rzeki Zadrna, Lesk, Bóbr.

Zwracano uwagę na przestrzeganie przepisów Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Amatorskiego Połowu Ryb. Podczas kontroli zbiornika „Wysoka” w Kamiennej Górze ujawniono mężczyznę uprawiającego połów ryb na dwie wędki nie posiadając do tego stosownych uprawnień. Na rzece Bóbr ujawniono mężczyznę uprawiającego połów ryb metodą spinningową, który również nie posiadał uprawnień do ich połowu. Na dalszym odcinku rzeki Bóbr ujawniono wędkarza uprawiającego połów ryb bezpośrednio z urządzenia hydrotechnicznego służącego do piętrzenia wody.

Wszystkich poinformowano, że zostaną na nich sporządzone wnioski o ukaranie do Sądu. Niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że ujawnianych jest coraz więcej osób dokonujących połowu ryb bez stosownych uprawnień . Zapowiadane są dalsze kontrole zbiorników wodnych i rzek terenu powiatu Kamiennogórskiego.

 

pis.M.K

 
Więcej artykułów…

Logowanie

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj26
mod_vvisit_counterWczoraj401
mod_vvisit_counterTen tyydzień1027
mod_vvisit_counterPoprzedni tydzień1473
mod_vvisit_counterTen miesiąc3853
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc8112
mod_vvisit_counterWszystkie341246

Aktualnie: gości 7 połączonych
Twój IP: 54.90.110.60
 , 
Today: Wrz 18, 2014

Współpracujemy


 


 

reklama


Nasi partnerzy