Menu witryny

Aktualności


Dzisiaj jest: Poniedziałek
27 Kwietnia 2015
Imieniny obchodzą
Anastazy, Andrzej, Bożebor, Kanizjusz,
Martyn, Piotr, Teofil, Zyta

Do końca roku zostało 249 dni.
Zodiak: Byk

Polub nas na Facebooku

aktualności

Patrol rzek i akcja „Latarka”

Patrol rzek i akcja „Latarka”

W dniu 20.09.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra przeprowadzili kontrolę rejonu rzek powiatu  tj. Zadrna, Bóbr, Lesk i mniejszych ich dopływów .

Zwracano uwagę na przestrzeganie Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb.  Podczas patrolu w miejscowości Marciszów na rzece Bóbr ujawniono mężczyznę uprawiającego połów ryb , który nie posiadał do tego uprawnień.

Po przeprowadzonych czynnościach poinformowano, że sprawa zostanie skierowana do Sądu. Od dnia 20 września rozpoczyna się akcja pod kryptonimem „Latraka”. Akcja dotyczy wszystkich odcinków rzek na terenie powiatu kamiennogórskiego. Strażnicy w godzinach wieczornych i nocnych będą częściej niż zwykle pilnowali rzek  szczególnie narażonych na działania kłusowników polujących za pomocą sztucznego światła, prądu lub innych narzędzi na pstrągi , które rozpoczynają okres tarła i obowiązuje okres ochronny. Osoby, które zauważą  w porze nocnej światła latarek poruszających się w okolicy rzek proszone są o kontakt TUTAJ zapewniamy anonimowość.

 

pis. SSR

 

Ujawnieni kłusownicy

Ujawnieni kłusownicy

W dniu 05.09.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra przeprowadzili patrol rejonu wód powiatu . Kontroli zostały poddane rzeki (Zadrna, Lesk, Bóbr)  i zbiorniki wodne (Bukówka, Zalew Kamienna Góra, Sędzisław, Wysoka). Szczególną uwagę zwracano na przestrzeganie Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Amatorski Połów Ryb. Podczas kontroli rzek sprawdzano, czy nie są wpuszczane do nich nieczystości ciekłe.  W dniu kontroli  był piękny słoneczny dzień, który sprzyjał wędkowaniu. Strażnicy  szczegółowo kontrolowali osoby uprawiające połów ryb. Podczas patrolu skontrolowano kilkadziesiąt wędkarzy, ujawniono 4 osoby nie posiadające uprawnień i jedną wędkującą bez opłat na 2013 rok u osób tych stwierdzono złowione ryby gatunku leszcz, płoć, które zostały natychmiast wypuszczone do wody. Stwierdzono również , że dwóch mężczyzn uprawia połów ryb na 3 wędki metodą gruntową i złowione ryby przechowują w wiaderku.

Pomimo częstych pracowitych kontroli , wyroków Sadów ludzie dalej łowią bez uprawnień  na naszych wodach. Strażnicy  zapowiadają dalsze wzmożone patrole. Jeżeli ktoś z osób przebywających nad wodą jest świadkiem kłusownictwa może anonimowo informować straż KONTAKT TUTAJ.

 

pis. SSR

 

Podrzucał śmieci

Podrzucał śmieci

Po wielu interwencjach nad zbiornikiem wodnym Bukówka zostały ustawione kosze na śmieci. Mają one służyć wędkarzom i biwakowiczom, aby tam umieszczali pozostawione nad wodą różnego rodzaju odpady. W dniu 02.09.2013 roku pewien wędkarz zauważył samochód koloru srebrnego i mężczyznę, który podjechał pod kubeł umieszczony nad wodą od strony wsi Miszkowice .Mężczyzna  zaczął wyrzucać tam worki w ilości 6 sztuk. Wędkarz zanotował sobie numery rejestracyjne samochodu. Gdy wędkarz będący świadkiem zdarzenia zaczął przeglądać zawartość worków, stwierdził, że są w nich odpady w postaci papy , resztek tapicerki samochodowej. Jak wiadomo papa jest odpadem , który musi być utylizowany  ,a podrzucenie jej przez tego mężczyznę do tamtejszego kosza było pozbyciem się problemu. Kosze mające służyć wędkarzom jak widać chcą wykorzystać inne osoby aby uniknąć kosztów utylizacji niektórych odpadów. Powyższy fakt wędkarz zgłosił Społecznej Straży Rybackiej. Strażnik przyjmujący zgłoszenie sporządził odpowiednia dokumentacje . Sprawa została skierowana do odpowiednich służb w celu przeprowadzenia stosownego postępowania.

pis. SSR

 

Szybka interwencja

Szybka interwencja


Dziś 20.08.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra zostali poinformowani drogą telefoniczną przez anonimowego wędkarza , że  n/n mężczyźni uprawiają amatorski połów ryb bezpośrednio  z zapory głównej służącej do piętrzenia wody na zbiorniku wodnym Bukówka. Strażnicy pojawili się na miejscu około 10 minut po zgłoszeniu i ujawnili dwóch mężczyzn dokonujących połowu ryb metodą spinningową  bezpośrednio z zapory głównej.


Podczas kontroli ustalono ,że jednym z uprawiających tam połowu to wędkarz jednego z Jeleniogórskich Kół, był zdziwiony  że istnieje zakaz połowu z urządzeń hydrotechnicznych służących do piętrzenia wody. Drugi z mężczyzn nie posiadał uprawnień do połowu ryb. Nie mogąc stwierdzić jego danych na miejsce wezwano patrol policji, który ustalił dane osobowe mężczyzny i przekazał je strażnikom .


Wędkarze już od dłuższego czasu skarżyli się na mężczyzn uprawiających połów ryb bezpośrednio z zapory. Społeczna Straż Rybacka dziękuje Wędkarzowi , który poinformował o fakcie łamania przepisów.

 

pis.SSR

 

Strażnicy kontrolowali Bukówkę

Strażnicy kontrolowali Bukówkę


W dniu 15.08.2013 roku społeczni strażnicy SSR PZW Kamienna Góra przeprowadzili kontrolę zbiornika wodnego Bukówka w patrolu pieszym i za pomocą jednostki pływającej. Szczególną uwagę zwracano na przestrzeganie Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Amatorski Połów Ryb. Zwracano również uwagę na porządek panujący na łowisku.


Nad wodą w dniu dzisiejszym było wielu wędkarzy , którzy łowili ryby z jednostek pływających i brzegu w ich siatkach dominowały głównie drobne leszcze ,płocie i okonie. Społeczni strażnicy  podczas patrolu pieszego brzegów zbiornika wodnego stwierdzili bardzo duże ilości śmieci ,   i powycinane drzewa co świadczy o  dalszej dewastacji brzegów tego malowniczego zbiornika.


Co najważniejsze po wielu interwencjach nad brzegami poustawiane zostały kontenery na śmieci od strony wsi Miszkowice i Paprotki , lecz nie wszyscy wiedzą, że śmieci należy  tam właśnie wrzucać .


Podczas kontroli strażnicy ujawnili 3 osoby uprawiające połów ryb nie posiadające do tego uprawnień. Osoby te zostały poinformowane ,że ich sprawy trafią do  Sądu. Jeden z uprawiających połów ryb bez uprawnień był bardzo oburzony twierdząc ,że nikt nie poinformował go o tym ,iż należy posiadać do tego uprawnienia. Dwie osoby poinformowano , aby wymieniły stare nieczytelne karty wędkarskie na nowe. Społeczni strażnicy zapowiadają dalsze wzmożone patrole terenu zbiornika wodnego Bukówka.

 

pis. SSR

 

Miłośnik nielegalnych przyponów

Miłośnik nielegalnych przyponów

Dziś 01.08.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra przeprowadzali w godzinach wieczornych kontrolę rzeki Bóbr w miejscowościach Kamienna Góra, Ptaszków, Marciszów, Ciechanowice. Około godziny 19.00 w Marciszowie na rzece Bóbr za pomocą lornetki zauważono mężczyznę schowanego w trawie i trzymającego wędkę.

Po podejściu do niego okazało się , że w/w łowi trzymając palca na żyłce. Mężczyzna wyciągnął wędkę z wody i okazało się , że do ciężarka dodatkowo przyczepione są dwa osobne przypony z hakami. Na hakach jako przynęty używał żywej przynęty w postaci czerwonych robaków .

Mężczyzna tłumaczył się ,że nie wiedział o tym iż nie można łowić na wodach górskich na dwa przypony i na żywą przynętę. Najciekawsze w tym wszystkim, że jest to wędkarz jednego z Wałbrzyskich Kół PZW. To już drugie ujawnienie na naszych wodach w okresie miesiąca osobnika używającego zestawu składającego się z dwóch przyponów , tym razem na wodach górskich. Sporządzono dokumentację fotograficzną i sprawa zostanie przekazana do odpowiednich służb. Strażnicy zapowiadają wzmożone kontrole rejonów rzek powiatu.

pis. SSR

 

Pracowita noc strażników

Pracowita noc strażników

W nocy 27/28 .07.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra przeprowadzili w patrolu pieszym kontrolę zbiorników wodnych powiatu Kamiennogórskiego pod kątem przestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących amatorskiego połowu ryb .Do obserwacji terenu użyto noktowizora , który bardzo ułatwiał pracę strażnikom.

Nad brzegami w godzinach nocnych tętniło życie , wielu biwakowiczów, wędkarzy, głośna muzyka, ogniska, alkohol, wulgaryzmy dobiegające z każdej strony, śmieci leżące gdzie popadnie, pnie po powycinanych drzewach to cały krajobraz jaki można było zaobserwować.

Podczas kontroli ujawniono 2 osoby uprawiające połów ryb bez uprawnień , jedna łowiła na 3 wędki (jak stwierdziła bo ryba nie bierze), resztę nieprawidłowości to braki wpisów do rejestru połowu ryb, jedna osobę poinformowano aby wymieniała starą nieczytelna kartę wędkarską na nową. Wędkarze nie posiadali w swych siatkach zbyt wielu ryb, a były to przeważnie płotki i małe leszcze. Patrol zakończono we wczesnych godzinach porannych. Zapowiadane są dalsze kontrole wód .

 

pis. SSR

 

Wycinają drzewa i śmiecą

 

Wycinają drzewa i śmiecą

W nocy 13/14.07.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra przeprowadzili kontrolę nocną zbiornika wodnego Bukówka pod względem przestrzegania Ustawy o Rybactwie Śródlądowym i Amatorskiego Połowu Ryb. Nad wodą znajdowało się wielu wędkarzy , którzy posiadali w swoich siatkach ryby gatunku szczupak, płoć, leszcz. Po przeprowadzeniu kontroli stwierdzono, że jeden z wędkujący przechowuje swoje złowione ryby w wiaderku plastikowym, które jak stwierdził pływały w nim i zdechły.

Oprócz kilku braków wpisów w rejestrze nie stwierdzono większych nieprawidłowości . Strażnicy jednak stwierdzili wiele śmieci pozostawionych przez osoby będące nad tym zbiornikiem.

Następnym przypadkiem było ujawnienie mężczyzny , który za pomocą piły ręcznej wyciął żywe drzewo rosnące obok zbiornika i jak stwierdził potrzebne mu było na ognisko.

W.w sprawa została skierowana do Straży Leśnej . Po wizji terenu stwierdzono wiele pni po świeżo wyciętych drzewach i w wielu miejscach połamane gałęzie.

Jak widać dochodzi do dewastowania naturalnego środowiska nad brzegami naszych wód poprzez niszczenie drzew i krzewów oraz zaśmiecania naturalnego środowiska , pozostawianie dużej ilości śmieci .W dniu 12.07.2013 roku w godzinach popołudniowych został nad tym samym zbiornikiem zatrzymany mężczyzna , który będąc pod działaniem alkoholu szalał swoim samochodem nad brzegiem tego zbiornika zagrażajac życiu i zdrowiu ludzi tam przebywających, policję wezwali wędkarze.Strażnicy zapowiadają kolejne kontrole wód powiatu Kamiennogórskiego.

pis. SSR

 

 

Ujawnione nieprawidłowości

 

Ujawnione nieprawidłowości

W dniu 10.07.2013 roku strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra dokonali kontroli zbiornika wodnego Bukówka w związku z wieloma skargami wędkarzy dotyczącymi nieprawidłowości u innych osób uprawiających połów ryb. O godzinie 06.00 rano ujawniono uprawiającego połów ryb z zapory wodnej dwoma wędkami . Wędkujący oświadczył ,że nie wiedział o konieczności zachowania 50 metrów od urządzenia hydrotechnicznego służącego do piętrzenia wody. Rodzynkiem wśród wędkujących w tym dniu było jednak ujawnienie na tym samym zbiorniku o godzinie 11.00 4 kobiet pilnujących dwóch wędek gruntowych. Zapytane o dokumenty uprawniające do połowu ryb oświadczyły, że tylko pilnują sprzętu, a wędkujący pojechał do sklepu, okazały uprawnienia nieobecnego wędkującego. Po godzinie oczekiwania „wędkarz „ nie pojawił się. Strażnicy poprosili , aby jedna z kobiet wyciągnęła wędki z wody . Okazało się wtedy, że obydwie wędki uzbrojone były w koszyk zanętowy i dodatkowo na każdej z nich po dwa przypony z haczykami (na jednym haczyku czerwone robaki, na drugim białe) niczym morskie zestawy.

Sporządzono odpowiednią dokumentację. Jak poinformowali będący tam inni wędkarze, że mężczyzna o godzinie 06.00 rano pojechał do pracy i na ten czas pozostawił wędki pod opiekę kobiet , miało to na celu zachowanie miejscówki. Sprawcami ujawnionych w dniu dzisiejszym czynów to wędkarze z Wałbrzycha. W tych przypadkach sprawy zostaną skierowane do odpowiednich służb. Strażnicy zapowiadają następne kontrole wód powiatu.

 

pis. SSR

 

 

Kłusownik z kartą wędkarską

 

Kłusownik z kartą wędkarską

Dziś 27.06.2013 roku Strażnicy Społecznej Straży Rybackiej PZW Kamienna Góra zostali poinformowani telefonicznie przez anonimowego wędkarza , że nad zbiornikiem „Zalew” w Kamiennej Górze pojawił się mężczyzna , który bardzo często tam kłusuje. Po około 15 minutach na miejscu pojawili się społeczni strażnicy i obserwowali w/w mężczyznę . Po chwili zauważyli jak ten z pobliskich zarośli wyciąga rybę i przekazuje ją starszej stojącej obok niego kobiecie. W tym momencie strażnicy przystąpili do kontroli i stwierdzili, że łowiący przekazał swojej matce uśmierconą rybę gatunku sandacz o długości 35 cm .

Jak się okazało mężczyzna posiadał uprawnienia do połowu ryb, nie potrafił jednak wytłumaczyć swojego zachowania.

Jest to kolejny kłusownik z kartą wędkarską łowiący niewymiarowe ryby. Kolejny sygnał przekazany od wędkarzy znalazł swoje potwierdzenie. Sprawa zostanie przekazana do Sądu . Społeczni strażnicy dziękują wędkarzowi, który przyczynił się do ujawnienia sprawcy kłusownictwa. Zapowiadane są kolejne kontrole wód powiatu.

 

pis.SSR

 

 

Kłusowali na rzece

 

Kłusowali na rzece

Dziś 20.06.2013 roku Społeczna Straż Rybacka PZW Kamienna Góra została poinformowana przez anonimowego wędkarza, że na rzece Zadrna na odcinku zamkniętym od wędkowania w Kamiennej Górze n/n mężczyźni uprawiają nielegalny połów ryb za pomocą podbieraka. Na miejsce udał się społeczny strażnik rybacki, który za pomocą kamery nagrał kłusownicze poczynania mężczyzn.

Jeden mężczyzna podbierakiem przeczesywał rzeczne brzegi po, czym umieszczał złowione ryby w wiaderkach stojących na brzegu. Mężczyźni są znani policyjnie. Ofiarami nielegalnego połowu padły strzeble potokowe będące pod ścisłą ochroną i małe pstrągi potokowe. Materiał video z interwencji został zabezpieczony jako dowód w sprawie.


Sprawę zbada prokurator ponieważ powyższy czyn stanowi przestępstwo. Społeczni strażnicy rybaccy dziękują anonimowemu wędkarzowi, który poinformował o kłusowniczym procederze i właśnie dzięki temu sprawcy odpowiedzą za swój czyn. Strażnicy podkreślają, że nie ma tu raju dla kłusowników.

 

pis. SSR

 

 
Więcej artykułów…

Logowanie

Współpracujemy


 


 

reklama


Nasi partnerzy